BASİT AKTİVİTELERLE DENGENİZİ SAĞLAYIN

Tenis, golf, koşma, dans ya da herhangi bir spor veya aktiviteyi seviyorsanız, vücut dengenizi koruma yeteneklerinizi güçlendirmektesiniz. Spor yapamıyorsanız, odanın içinde veya evinizin çevresinde yürümeye bakınız. Sandalyeden kalkmak, merdivenlerden inip çıkmak, market paketlerini taşımak, yürürken arkanıza dönüp bakmak gibi hareketler dengenizi korumaya yardımcı olabilir.

İyi bir dengeye sahip olmak, potansiyel olarak düşmeyi engellemeye yardımcı olur.

Dengenizi korumak ve iyileştirmek için yapabileceğiniz çok şey var ve özel fitness dersleri veya egzersizler gerektirmiyor. Günlük rutininize denge ve güç aktivitelerini dahil etmek, düşme riskinizi azaltmak için yeterli olabilir.

Dengenizi ve hareket kabiliyetinizi geliştirerek düşmeleri nasıl önleyebileceğinizi keşfedin.

Daha İyi Denge

Stabiliteyi artırmak ve düşmeleri önlemek için kolay egzersizler, duruşu iyileştirecek, kas gücünü ve hızını artıracak, refleksleri keskinleştirecek, esnekliği artıracak ve etkili egzersizler yapın. Ayrıca, evinizi düşmeye karşı korumaya yönelik ipuçlarını tespit edin ve evinize uygulayın.

Avustralya’daki araştırmacılar, bir önceki yıl düşmüş olan 70 yaş ve üstü 317 kişiden oluşan bir grup üzerinde Lifestyle Integrated Functional Exercise (LiFE) adlı bir programı test ettiler. Katılımcılar rastgele üç gruptan birine atandı: LiFE programı, yapılandırılmış bir egzersiz ve güçlendirme programı veya hafif egzersizlerden oluşan bir kontrol “placebo” programı.

LiFE programındakiler, gün boyunca denge ve güç hareketlerini birleştirdi – örneğin, bir çekmeceyi kapatmak için eğilmek yerine çömelmek veya arabadan eve yiyecek taşırken yanlara doğru yürümek. Bir yılın sonunda, LiFE grubu diğer iki gruba göre %31 daha az düşme yaşamıştır – yapılandırılmış egzersiz grubundaki 193 ve kontrol grubundaki 224 ile karşılaştırıldığında toplam 172 düşme olmuştur. İnsanların diğer iki programa göre LiFE programına bağlı kalma olasılığı daha yüksekti. Denge egzersizlerini günlük rutininize dahil etmek için, telefonda konuşurken tek ayak üzerinde durmayı veya ellerinizi kullanmadan sandalyede oturmayı deneyin. 

Yaşlılıkta kırıklar kötü yolun habercisi olur genelde. Bu nedenle uygulayacağınız hafif denge egzersizleri sizlere sağlıklı ve mutlu bir yaşam sunacaktır.

Yorum Ekle

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.