Eklem sağlığınızı koruyun!

Türkiye’de kırklı yaşları geçen  milyonlarca insan eklem ağrılarından mustarip.

Türkiye’de kırklı yaşları geçen  milyonlarca insan eklem ağrılarından mustarip. Gençliği hovardaca kullanan bizler yaş ilerleyince kuruyan vücut dokuları ile eklemlerdeki ağrıları ve şikayetleri soğuk veya yağmurlu havalarda daha çok hisseder oluyoruz. Özellikle diz ve kalçalarda görülen eklem ağrıları erken fark edilip tedavi edilmezse, sonu sakatlıklara varabilen ciddi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Vücudumuzda birçok doku kendini yenileyebilirken eklem kıkırdağı lenf ve kan dolaşımına sahip olmadığı için diğer dokular kadar kendini yenileyememektedir. Bu yüzden eklem kıkırdağında meydana gelen bozulmalar daha ciddiye alınıp eklem sağlığına özen gösterilmelidir. 

Eklem ağrıları konusunda dikkat edilecek hususların başında fazla kilolar geliyor. Alınacak her kilo, eklemlere daha fazla yük bineceği anlamına gelir. Diz ve kalça eklemlerine binen yük arttıkça ağrılar da artacaktır. Bu yüzden kilo kontrolü oldukça önemlidir. Eklemlerin üzerine binen yükü azaltarak ağrılar da azaltılabilir.

Eklem sağlığınız için aktif bir hayat yaşayın. Eklem şikayetleriniz varsa ağır ve yorucu spor yapmaktan kaçının. Düzenli yürüyüş yapın. Bu yürüyüşlerle ve hatta günlük yaşantınızda vücudunuzu doğru şekilde taşıyacak uygun ayakkabılar giyin. Sigarayı hayatınızdan çıkarın çünkü sigara eklemlerimizde yer alan kıkırdağa zarar veriyor. Kıkırdak yapısında oluşacak sorunlar eklem sağlığınızı ciddi bir şekilde tehlikeye atabilir.

D ve C vitaminleri kemik ve eklem sağlığınız için hayati öneme sahiptir. C vitamini kolajen sentezinde önemli rol oynar. Son dönemlerde eczanelerde satılan besin desteklerinde eklem sağlığı konusunda oldukça başarılı ürünler satılmaya başlandı. Hiyaluronik asit, kondroitin sülfat, glukozamin, tavuk ve balık kollajeni, yumurta kabuğunun içindeki zardan yapma içeriklere sahip olan ürünleri hekim veya eczacınızın onayını aldıktan sonra kullanabilirsiniz.  Bu ürünler eklem sağlığı için çok önemli yer tutmakta olup özellikle doğru bir omega 3 takviyesi ile daha da hızlı iyileşlme göstermektedir.  Böylece zarar görmüş olan iki kemik arasındaki kıkırdakların onarılması ve/veya güçlendirilmesinin dışında omega 3 ile kayganlaşması sağlanarak kişinin daha kısa sürede iyileşmesi, mümkün olmaktadır.  Herhangi bir ilaç veya gıda ile genelde sorun yaratmayan bu ürünleri kullanmadan eczacınıza danışmanızı tavsiye ederim.

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.