YAŞAMAK GÜZELDİR, KALİTELİYSE…

Gerçekten de yaşam güzel. Ancak hastalıklar ve mutsuzluklar olmasaydı daha da güzel olurdu. Sağlıklı yaşamın önemli noktalarına bakacak olursak: A. Genetik miras B. Biyolojik potansiyel C. Yaşam tarzı noktalarını göreceğiz.

Genetik miras, insanların ailelerinden kalıtımsal olarak devraldığı özelliklerdir. Genellikle on kuşak geriye giderek hem anneden hem babadan intikal eden bu özellikler söz konusudur. Değişimi, yeni teknolojilerle belli konularda mümkün olsa da, henüz kesin bir sonuç alınabilmiş değil.

Gen-çevre ilişkisiyle genler çevreden etkilenirler. Huzur ve mutluluk, beden-beyin ilişkisi, beslenme, aktivite, kilo yönetimi, stres yönetimi ve daha pek çok faktör genlerimizi etkileyebilmektedir.

Yaşam tarzı, yeme içme alışkanlıkları, uyku düzeni ve kalitesi, aktivite düzeyi ve stres yönetimi de genleri fazlasıyla etkilemektedir.

HUZURLU BİR YAŞAM, KALİTELİ HAYAT YOLCULUĞUNUN İLK ADIMIDIR.

Sahip olduğunuz iyi ve kötü özelliklerinizin farkında olup, kötüleri iyileştirmeye çalışınız. Çabuk öfkelenmek, ertelemek, ön yargı ile hareket etmek veya kendinizi fazla beğenmek gibi özellikleriniz varsa onları kendi içinizde yok edin. Eğer daha kısa yoldan düzeltmek istiyorsanız bir psikologdan destek alabilirsiniz. Yukarıda belirttiklerimin tam tersi de olabilirsiniz; çabuk üzülen, hemen pes eden bir yapıya sahip olabilirsiniz. Arkadaşınıza kolayca küser gibi huylarınız da en az yukarıdakiler kadar değiştirilmeli.

Tabii ki bu durumların dışında korkmak, endişelenmek, çok hızlı hareket etmek, mükemmeliyetçilik gibi noktalar da huzurunuzu etkileyebilir.

Ancak, iyi ve güzel yanlarımız da mevcut:

 • Sabır göstermek
 • İltifat etmek
 • İlgi göstermek
 • Dinlemek
 • Takdir etmek
 • Önem vermek

Eğer mutlu olmak hedefinizdeyse bu özellikleri çoğaltmalısınız. Örneğin, gençlerle zaman geçirin ve onları:

 • Yüreklendirin
 • Anlayış gösterin
 • Hatalarını affedin
 • Onlarla şaka yapın
 • Onlara şans verin ve arkalarında durun
 • Onlarla konuşun, zaman ayırın ve güven verin.

Unutmayın, gerçekten değiştirebileceğiniz tek bir insan var: aynada gördüğünüz siz.

Kaliteli bir hayat için sağlıklı olmanız gerekir. Eğer ihmal ettiyseniz, bugün daha geç kalmadan sağlığınıza dikkat etmeye başlayabilirsiniz. Emekli olduğunuzda boş oturmayın. Hobiniz varsa onu yapın. Yeni arkadaşlar edinin. Rutin olarak spora vakit ayırın, hayat temponuzu yavaşlatın ama durmayın. Gönüllü organizasyonlarda yer alın, olumlu olun. Arkadan gelenlerin başarısı sizi kendi başarınız kadar mutlu etmeli. Şimdiye kadar çok çalıştınız; artık kendinizi şımartın.

Yaş aldıkça stresinizi yönetmeyi öğrenin. Sık sık gülümseyin. Dış görünümünüze önem verin, genç ve dinamik kalın. Hobiniz yoksa bir tane edinin. Temel ihtiyaçlarınızı karşılamaya odaklanın. Sağlıklı bir yaşam için yeterli ve dengeli beslenin, sağlık kontrollerinizi ihmal etmeyin, sigarasız ve az alkolle bir yaşam sürdürün. Düzenli ve güvenli bir cinsel hayatınız olsun. Düzenli spor yapın. Hayatınızı yaşayacak kadar sağlıklı olun ve sahip olduklarınız için şükür etmeyi unutmayın. Siz kaliteli bir hayat yaşayın.

Yorum Ekle

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.