YAŞAMI SEVİYORUM

Herkes bir şekilde mutlu olmanın yollunu bulmaya çalışır. Mutlu olmak belki de kendi elinizde olan bir sihirli formüldedir. Mutlu olmayı genelde kendinizi düşük hissettiğinizde aramak istersiniz. Kendinizi bazen güçlü bazen ise çok güçsüz ve güvensiz hissedebilirsiniz.  Her biri farklı duygular olmasına rağmen insanda sinir bölgesini uyarırlar. Ayrıca çok endişeliyseniz kısa dönemli olmak üzere kaygılarınızdan soyutlanmak ve kendinizi iyi hissetmek için gerekli de olabilir. Kendinizi kaygılı ve sakin düşünemez hale sokmuşsanız şimdi bundan sıyrılmanın yolunu aramalısınız. Bu konuda mutlaka kendinize doğru yolu aramalı veya bir doktor, eczacı veya psikologdan destek almalısınız. Kaygı durum bozukluğunu kendi içinizde gidermek istiyorsanız size önerim yeşil çayda bulunan L.Theanin adlı ham maddeden yapılmış olan besin desteğini araştırmanız. L.Theanin ile kendinizi daha güçlü ve sorunlara çare üretebilir olarak görebilirsiniz.

Bazen kendinizi bitmiş hissedebilirsiniz ancak unutmayın düne kadar kendi gücünüzle övünürken bir anda duygularınıza yenilmek kabul edeceğiniz bir şey olmamalı. Benim size önerim kendinizi zorda hissettiğiniz günlerde açık havada uzun bir yürüyüşe çıkmanız olacaktır. Dakika da 70 adım ile durmadan en az 45 dakika yürüyünüz bu size beyninizin isteyeceği oksijeni sağlayacağı gibi sorunlardan da bir an için kopmanızı sağlayacaktır. Çevrenizde olup bitenlere olumlu ve sevgi dolu hislerle bakın. Bu sizin sorunlarınızı çözmeye yardımcı olacak olan ilk adımınız olacaktır. Yakın ve sizi mutlu edecek bir arkadaşınızı ziyaret edin.  Havadan sudan sohbetler sizi rahatlatacak ve gülmenize yardımcı olacaktır. Müzik dinleyin, müzik sinirlerinizin bağışıklığını arttıracaktır. Hatta öylesine dinleyin ki o sevdiğiniz şarkıcı sizi dünyanızdan koparıp sevdiğiniz ve sevildiğiniz ortamlara taşısın.

Duygularınızı baskılamayın. Sevdiğiniz birine “SENİ SEVİYORUM” demeye korkmayın. Eğer korkacağınız bir şey varsa kendi duygularınızın o sevgiyi karşılayıp karşılayamayacağı olsun.  Karşınızdaki ne düşünecek diye kendi hayatınızı zora sokmakla daha da depresif olmanın size kazandıracağı bir şey olamaz. Duyguları bastırmak ise kesinlikle çalışan bir yöntem değil ve sonradan karşınıza bir düşman olarak çıkabilir.

Kararlı olun. En kötü karar bile karasızlıktan iyidir. Vereceğiniz kararı önceden enine boyuna düşünün sonra adil olduğuna inanarak kararınızı karşınızdakine bildiriniz. Duygularınıza karşılık bulamadıysanız çok üzülmeyin bu sizin için dünyanın sonu demek değildir. Gene deneyin unutmayın başarı emeğin karşılığı olacaktır.

Bu zor günlerde desteği belki en yakınlarınızdan bulamayıp yalnız hissedebilirsiniz, eski bir arkadaş, dost sizi mutlaka dinleyecektir. Eğer uzun süredir görüşmediğiniz birini arayarak o gün sıkıntınızı giderecek bir şey isteyecek olursanız çok kuvvetle muhtemeldir ki olumsuz bir yaklaşım bulacaksınız. Oysa sizin içsel rahatlamanız için kısa bir sohbet bile yetebilirdi.

Tüm sorunlarınıza çareyi yalnız kendinizde bulabilirsiniz. Belki birkaç ufak destek veya dokunuş size yarayacaktır. Hiçbir zaman uzun süreli kullanılan trankilizan veya anti depresan ilaçların tek çare olacağını sanmayın, elbette destek gerekli olabilir ama gene de unutmayın ÇARE SİZSİNİZ.

Yorum Ekle

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.