Hemoroidlerimizi nasıl hasta ederiz?

Hemoroidler, makatımızın 2 cm kadar iç kısmında ve makat dış kenar derisinin altında bulunan, genetik olarak bulunması gerekli olan organlarımızdır. Hemoroidler makatımızın tam kapatılmasından sorumlu organlardır. Vücudumuzun her yerinde olabileceği kadar kolay rahatsızlanabilen bir organımızdır, dikkat edilecek olursa erken teşhis ve verilen tedaviye uyum sağlamak ileriki safhalara geçilmeden sağlığa kavuşmayı sağlar.

Nasıl hasta olduğumuzu bilirsek, ona göre tedbir aldığımızda, en sık kullandığımız organlardan birisi olan anal bölgeyi hastalıklardan da koruyabiliriz. Bu hal tedaviden sonrada hastalığın yenilememesi bakımından da  önemlidir. Makat hastalıklarının bir çoğu barsak fonksiyon bozukluklarının neticesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Sorun ciddiye alınarakken kısa zamanda bir doktora gidilmesi baş tavsiyedir.

Belkide en sık kullandığımız organlardan biri olan Hemoroidler baş gösterdiğinde hastaların TV reklam veya programlarında sözü edilen ilaç veya benzeri maddeleri veya kendi görüşlerine göre bir eczaneden pomat almaya gerek kalmayabilir.

Unutmayın ki, günlük yaşamımızda ki en önemli organ olmasının nedeni hem çok sık kullanmamız hem de stresten, egzamaya varıncaya kadar pek çok sayısız rahatsızlığa neden olur. Stres bunun başında gelir. Hemoroid rahatsızlığını gidermenin en doğal yolu düzenli beslenmeden başlar, uyku kalitesi ve süresi ile devam eder. Yani ne kadar kolay görünse de yaşamı tümüyle ele alarak disipline edilmesi tedavilerin en güzelidir. Hemoroid rahatsızlıklarında doktor kontrolün da bulunmak ve hayatı disipline etmek sağlıklı yaşamın ilk basamağı olmalı.

Genelde bu tip rahatsızlıklarda kortizonlu ilaçlarla o bölgedeki yangı durdurulur veya ağrı hissini yok etmek için analjezik içeren pomatlar verilir.

Hasta kendini anlatırken her tuvalete oturduğumda sanki cam kırığı barsaklarımdan geçiyormuş gibi oluyor derse hekimler genelde bunu fissür olarak tanımlarlar. Bu da bağırsağın içinde oluşan ve tuvalete gidildiğinde gözerinden yaş getirecek kadar ağrı veren bir rahatsızlıktır.

Tedavi maksatlı bir pomadı olduğu gibi Rektoderm gibi bir de merhem mevcuttur. Kullanımına dikkat edildikten sonra kolay çözüme ulaşılabilecek bir rahatsızlıktır.

Yorum Ekle

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.