Kortizonlu ilaçlar kullanırken dikkat!

Birçok hastalığın tedavisinde hayat kurtarıcı olan kortizonlu ilaçlar, doktor bilgisi dışında kullanılmamalı aksi halde pek çok hastalığın ortaya çıkmasına sebep olabilirler.

AĞIZ YOLU İLE KULLANILAN KORTİZONLU İLAÇLAR İÇİN

1. Midenizde bir hassasiyet varsa mutlaka midenizi koruyacak bir önlem almalı, doktorunuza ve eczacınıza bu konuyu mutlaka söylemelisiniz.

2. İlacınızı her gün aynı saatte sabah aç karna almalısınız.

3. Kortizon kullanımı boyunca kan şekerinde bir artış görülebileceği için karın sırt omuz ve kollarda yağlanma görülebilir. Bu durumu en aza indirebilmek için kortizon kullanırken şekeri azaltmalı daha lifli koyu yeşil sebzelerle ve tam tahıl ürünleri ile beslenmelisiniz. Buna rağmen bir yağlanma söz konusu ise mutlaka doktorunuzu bilgilendirmeli ve gerekirse doktorunuzun önereceği kan şeker seviyenizi dengeleyecek bir ilaç kullanmalısınız.

4. Tuzu azaltmalısınız. Kortizon kullanımı süresince eller ayaklar ve yüzde ödem oluşabilir. Tuzu azaltırsanız bu yan etki de azalacaktır.

5. Kortizon kullanımı sırasında kalsiyum emilimi azalır ve kemiklerdeki kalsiyumun kullanımı söz konusu olabilir. Bu sebeple dışarıdan kalsiyum desteği ve çörek otu yağı gibi kemik yapının korunmasını destekleyecek bir yağ kullanmanız kemik yoğunluğu kaybı yaşamanızın önüne geçecektir.

HARİCEN SÜREREK KULLANILAN KORTİZONLU İLAÇLAR İÇİN

1. Kortizonlu krem ya da pomatlar hastalığınıza uygun teşhisle verilmişse çok kısa sürede sorunların yok olmasını sağlarlar ancak uzun süre kullanılırlarsa cildi inceltir ve dış etkilere daha açık bir hale getirebilirler. Bu nedenle kortizonlu merhemler sadece lezyon üstüne sürülür, geniş alanlara yayılmazlar. Böylece cildi inceltici etkisini sınırlamış olursunuz. Özellikle doktor önermemişse 10 günden fazla kullanmamanız ve yıl içinde 4 kezden fazla kullanmak zorunda kalıyorsanız dermatoloğunuzdan ya da eczanenizden cildinizin incelmesine engel olabilecek destek bir ürün önermesini istemelisiniz.

2. Mantar problemi olan bir bölgeye rastgele kortizon içeren krem ya da pomat kullanmış iseniz mantar probleminiz ilerler ve tedaviniz daha uzun sürebilir. Bunun için bu tip cilt problemlerinizde rastgele bir krem kullanmak yerine aile hekiminize ya da dermatoloğa gidebilir doktora ulaşamadığınız yerlerde eczanenize danışabilirsiniz..

Kortizonu asla doktorunuzun bilgisi dışında kullanmayın ve kullanmanızı istediği süre sonuna kadar da kullanımı bırakmayın.


Kortizon doktor kontrolünde kullanıldığında hayat kurtaran, rastgele kullanımda pek çok hastalığa sebep olabilen çok değerli bir ilaçtır.

Kortizonlu ilaçları kullanmanız gerektiğinde mutlaka yüksek biyoyararlınımı olan Omega 3 kullanmanızıda tavsiye ederim. Hücre enflamasyonlarını giderdiği için Omega 3’lerin çok yararını göreceksinizdir. El ve vücudun yıkanmasında ise mutlaka Ectoinli duş jeli, sıvı sabunu, kremi kullanmakla kortizonun yapmış olduğu pek çok yan etkiyi yok edebilirsiniz.

Bitkilerin dünyası yaşamımız boyunca ihtiyaç duyacağımız konuların başında gelir. Erkeklerin saçları kırlaştıktan sonra ilk beklenti prostat sorunlarıyla karşılaşmaktır. Bu konuda bu gün çok ama çok kolay bir yöntem fark edilmiştir. Her gün iki kabak çekirdeği kapsülü kullanmak veya her gün aksamadan bir buçuk kilo kabak çekirdeği yemek olmakta. Bu kapsülleri yutmak sizi belki ilerde prostat sorunu ile tanışmanızı önleyemeyecektir ama öteleyeceği ve daha rahat idrara çıkmanızı sağlayacaktır. Bu konuda kullandığınız ilaç veya ilaçlar varsa onlarla da bir etkileşime uğramayıp daha rahat bir yaşam sürmenize neden olacaktır. 

Yukardaki yazının kortizonla ilgili kısmı değerli meslektaşım Ecz. Dilek Ceylan tarafından yazılmış bültenden alınmıştır.

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.