Yeni yıla hastanede girmeyin!

Yılbaşı gecelerinden sonra en çok duyduğumuz ifade genellikle “Çok kaçırdım” oluyor. Unutmayın kutlanacak bir tek şey var, zoruyla acısıyla bir yılı geride bırakıyoruz ve yeni umutlarla bir yıla giriyoruz. Yoksa bu günün ne bir düğün, nede bir şampiyonluk kutlaması olmadığını bilin.

Kimisi tıka basa yiyor, kimisi de şişenin dibini buluyor. Kimi bu kadar içmeyi marifet bilip içince kendini kaybetmenin eğlence olduğunu sanıyor. Hele hele bana bir şey olmaz arabada kullanırım deyince işte orada başkalarının hayatını ilgilendirdiği için kendinize eziyet etseniz bile araç kullanmayın. İçecek kadar para buluyorsanız eve götürecek kadar da taksiye para ayırın. 

Yemekte de kendinizi kaybetmemeye gayret edin. Yavaş sindire sindire yemeye gayret edin. Aşırı yemek yemek gaz, şişkinlik, hazımsızlık, bulantı, halsizlik, baş ağrısı, belki de hastanede son bulmanıza neden olacaktır… Beslenme düzeninizin dışına ne kadar az çıkarsanız o kadar rahat ve sağlıklı bir yılbaşı geçirirsiniz. 

31 Aralık’ta güne sabah kahvaltınızı yaparak başlayın. Öğle yemeğinizi ihmal etmeyin ama çok ağır yemek de yemeyin. Yılbaşı yemeğini geç saatlerde yiyecekseniz akşam üzeri hafif bir şeyler atıştırın. Yılbaşı sofrasına çok aç oturursanız “kaçırma” ihtimaliniz artar. Yılbaşı sofranızda her ne yiyecekseniz de mutlaka salata bulundurun. Kırmızı et, tavuk veya hindi eti yiyecekseniz yağsız kısmını yiyin. Kızartma ve ızgaralardan uzak durun.Sütlü tatlılar tercih edin. Alkol içecekseniz sofraya oturmadan bir sınır belirleyip o sınırı geçmemeye çalışın. Gazlı içecekler yerine çay, ayran, limonata gibi içecekler tercih edin. Gece boyunca her fırsatta bol bol su için. 

1 Ocak günü çok geç uyanmayın. Sabah ilk iş olarak aldığınız piyango biletine neyin isabet ettiğine bakın ve yeni yıla yılın şanslısı olarak girmeyi düşleyin. Güne bol su içerek başlayın ve mutlaka kahvaltı yapın. Eğer geceden kalma yorgunluk veya baş ağrısı varsa yılbaşı gecesi nöbetçi olan bir eczacıdan sizi rahatlatacak bir ilaç alın.

Unutmayın yılbaşı gecesi Türkiye’nin dört bir yanında nöbetçi meslektaşlarımız size yardımcı olmak için hazır bekleyecektir.

Yen yılınız kutlu olsun!

UYARILARIM: 

  1. Alkollü içkiyi ne kadar olursa olsun içmeyi planlıyorsanız o gün altı saat öncesinden her hangi bir ilaç kullanmayın, alkol hemen her ilaçla ters etkileşime girer.
     
  2. Erektil disfonksiyon için bir ilaç kullanacaksanız alkollü içeceklerin  ve yağlı yiyeceklerin performansı düşürebileceğini biliniz.

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.