Yeme ve Yaşlanma Arasındaki İlişki

Yaşlandığımızda zayıf olmamız gerekirmi veya daha doğrumudur?

Eminim sağlıklı olmayı maraz olmaya tercih edersiniz. Yaşlılar için önemli olan günlük yaşamlarında ne kadar aktiv oldukları ve ne kadar yapmak istediklerini gerçekleştirebildikleridir. Doktorunuz size yaşamınıza boy ve vücut indeksinize uygun olarak kaç kilo olmanızı söyleyecektir. O kilolarda kalmanız daima sağlıklı olmanızı sağlayacaktır.

Metabolizmanız yirmili yaşlardan itibaren yavaşlamaya başlayacaktır.

O yaşlarda günlük 150 kalori daha az yakmaya başlayacaksınız. Bunun nedeni vücudunuz bu yaşlardan itibaren yeterli aktiviteyi yapmaz daha çok yağ daha az kas yapmaya başlar. Kaslarımız yağdan çok kalori yakar, böylece yeterli aktiviteyi yapmazsanız vücudunuzda kas yerine yağ oranınız artar.

Kilolanmak yaşlanma nedeni olabilir mi?

HAYIR, kilonuzu korumak hiçbir dönemde daha kolay veya zor değildir., Ancak yeme alışkanlıklarınız sizi kilo almaya itebilir. Bu durumlarda dikkatinizi başka kanallara çevirmemeniz gerekir.

Yaşlandığınızda çok yemek şişmanlığın bir numaralı nendi olabilir mi?

Hayır, yaşlanmak bünyenizi tamamen değiştirecektir. Metabolizmanız yavaşlayacak ve siz kas gücünüzü kaybetmemek için daha çok gayret içerisinde olmak zorunda kalacaksınız. Gençliğinizde olduğu gibi dikkatli yiyecek olsanız bile metabolizmanız yavaşladığından vücudunuzda kilo olarak belirecek.

Menopoz kilo almanıza neden olur mu?

Menopoz kadınların aylık menstural kanamalarının kesildiği dönemdir. Ortalama 45-50 yaşlarında gerçekleşir , bu dönemlerde kadınlar erkekler zaten şişmanlama eğilimine girerler. Ancak bu gerçekte menopoza girme nedeninden çok metabolizmanın yavaşlamasından kaynaklanır. Yiyeceklere dikkat etmek ve jimnastik yapmak bu dönemin en iyi ve doğru ilacıdır.

Günde kadınlar 1800-2000, erkekler 2000-2200 kalori alacak olurlarsa ortalama bir kalori tüketimi ile dengeli yaşayabilirler. Bu hesapları yaparken günde 8-10 000 adım atanorta derecede aktiv bir insan için düşünmek gerekir. Aktiviteniz daha fazla ise ona göre kalorinizi de arttırabilir veya azaltabiliriniz.

Kas gücümüzü kaybetmemek için ne yapmalıyız?

Yaşlandıkça beslenmemize dikkat etmek ve jimnastiğe önem vermekle kas gücümüzü koruyabiliriz.

Kas gücünüzü daima bedensel jimnastik ile koruyabilir ve güçlendirebilirsiniz.

Yaşlanma ağız tadını değiştirir mi?

Evet, bazı yaşlılarda iştihanın dahi azaldığını veya yok olduğunu görürüz. Tat alma duyularının azalması yemeklerden keyif almayı azaltır. Ancak farklı ve hoş lezzetli yemekler ve yemeklerde hoş sohbetler arkadaşlıklar yeniden iştihanın kazanılmasına neden olur.

Yorum Ekle

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.