Yaş Alırken Genç Kal 2

Yaş almayı durdurabilmemiz imkansız ancak artık yaşlanmayı durdurmak hatta geriye götürmek imkan dahilinde oldu. Bu yazımda sizlere yaşlanmanın bizlerden neler götürdüğünü anlatmak isteyeceğim.

SOLUNUM da sigara içmeyen ve yaşamına dikkat eden bir insanın otuz yaşındaki ciğer fonksiyonları 100 ise seksenli yaşlarda 40 a düşmekte.  Bir de siz sigara içen düzensiz hayat yaşayanları düşünecek olursanız sanırım bu günden tezi olmadan sigaraya paydos derdiniz.

KEMİKLERİMİZ otuzlu yaşlarda maksimum değerlerdeyken seksenlerde kırılganlığı artan boyları kısalan konuma gelmekte.  O nedenle her yaşa uygun spor yapmakta ve doğru takviyeler alarak kayıpları önlemekte yarar olacaktır.

HAFIZA ise belki en önemli uzuvlarımızdan biri olmakta. Gene otuzlu yaşlarla mukayese edecek olursak seksenli yaşlarda ne gibi zorlukların olabileceği fark edilebilir. Stresli bir yaşam, sigara, içki aşırı kilolanma yaşam mücadelesindeyken normal karşılansa da ileri ki yaşlarda sorunların ortaya çıkması çok muhtemel olacaktır.  Korunmak için omega3 balık yağı ve hafıza güçlendirici besin destekleri kullanmanızda fayda olacaktır.

Yaş ilerledikçe kullanılan ilaçların çeşitliliği ve yan etkileri artacaktır, bu nedenle doğru seçilecek besin destekleri ile bu yan etkiler kaldırılabilir hatta sinerjik etkilere de sahip olunabilir.

Yazımın sonunda önerim ise;

Kilonuza dikkat ediniz, çok kolay alır çok zor verebilirsiniz tercihan AKDENİZ DİYETİNİ uygulayınız.

Her gün yaşınıza uygun spor yapınız.

Her fırsatta temiz havaya çıkın, sosyal yaşamdan kopmayınız.

İlaç ve besin takviyelerinizi ihmal etmeden hepsini tariflerine uygun olarak kullanınız.

Yorum Ekle

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.