UMUMİ TUVALETLERİ KULLANIRKEN DİKKATLİ OLUN

Kapı kolları yoğun kullanılan umumi tuvaletlerde, sizi daha sonra üzecek pek çok kontaminantla doludur. Hele şu Korona salgınının başlamasıyla daha da tehlikeli duruma gelmişlerdir. Bu nedenle tatile, işe giderken, veya hafta sonları gezilerinde yapılabilecek basit önlemlerden söz etmek isterim.

Yapılan araştırmalar klozet kapağı açık tuvaletlerin sifonunu çekmekle tuvalete yapışmış olan mikropların üç metreye kadar ulaştığını ortaya koymuştur.  Bu nedenle sifon çekildiğinde kapak açıksa oradaki mikropların sizi etkileyebilme ihtimali çok yüksektir. Umumi tuvaletlere girerken mutlaka maske kullanmakla çok önemli koruyucu bir önlem almış olursunuz.

Eğer sizden önce tuvalet temizlenmemiş ise ve temizletme imkanınız varsa işlem bitene kadar üç metre mesafede durunuz veya maskenizi takmış olarak bekleyiniz. Eğer bu imkanlar mevcut değilse tuvalet kapağını mutlaka OPAK JEL MENDİL ile siliniz. Sonra oturunuz.  Şu ana kadar bildiğim tek Macetrenium içeren mendil olması nedeniyle etkin bir temizliği sağlamış olursunuz. Eğer Opak Jel sıvısı da varsa ve tuvaletin içine çepeçevre sıkacak olursanız tuvaletin içini de sanite etmiş olursunuz.  Şimdi daha güvenli olduğunuzdan emin olabilirsiniz.

İhtiyacınızı giderdikten sonra taharette bulunduğunuza göre, bir önce kullanan kişi de kapı kulpunu eliyle açtığı için size bakteri ve mikropların bulaşma ihtimali çok yüksek olacaktır.  Bu nedenle kapının kulpunu da bir mendil veya tuvalet kağıdıyla açın.

Bu muhtemel bulaşı önleyebilmek için mutlaka ellerinizi iki kere bol sabunla yıkadıktan sonra ellerinizi kağıtla veya bir mendille kurulayın ve mutlaka bir OPAK JEL ISLAK mendille silin.  Eğer gittiğiniz umumi tuvalette  ellerinizi kurutmaya bir cihaz varsa tercihinizi kuru bir kâğıt mendile silmekte kullanın. Sıcak hava üfleyen el kurutma makineleri ortamda buluna havada asılı olan mikropların daha uzağa ulaşmalarını kolaylaştırmaktadır.

Bu önlemleri sadece sizlerin erişkin kişiler olarak almanız yetmeyecektir.  Özellikle çocuklarınıza bu eğitimi vermelisiniz ve her gün ceplerinde birkaç OPAK JEL mendil bulundurmalarını sağlamalısınız.  Unutmayın ailelerde eve en çok mikrop taşıyanlar korunmayı bilemeyen çocuklar olmaktadır.

Yorum Ekle

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.