STRESTEN KURTULMAK İÇİN ÖNERİLER

Stresinizin arttığını fark ettiğinizde ÇÖZÜMÜ KENDİNİZDE ARAYINIZ.

Öncelikle stresle mücadele etme kararını verin. Biliniz ki stresi çözmenin tek yolu kendinizle barışık olmanız ve kendi sorununuza doğru yaklaşımda bulunmanız olacaktır.

Size, stresi yenmek için uygulaması basit ancak çok etkili birkaç öneride bulunmak istiyorum.

Balonlu sakız çiğneyin: Stresiniz arttığında balonlu bir çiklet çiğnemeniz kan dolaşımınızı artıracak ve bu sayede beyninize daha çok kan gidecektir. Ayrıca ağızda bırakacağı hoş lezzet sizi rahatlatan bir faktör olacaktır.

Açık havaya çıkın: Dışarı çıkın, evinizin çevresinde bile dolaşmanız, stresinizi atmaya yardımcı olacaktır. Doğal bir ortamda yürümek sizi çok rahatlatacak ayrı bir yöntemdir.

Gerçekten hissederek gülün ve /veya gülümseyin: Biliniz ki tek başınıza gerilere gidip düşünmek sizleri rahatlatmayacak, üstelik stresinizin artmasına neden olacaktır. Oysa gelecekte neler yapabileceğinizi düşünüp yeni projeler ile sıkıntılarınızdan kurtulmayı düşünün. Nedensiz olarak bile gülmekten çekinmeyin.

Biraz lavanta koklayın: Lavanta, melissa, gül gibi bazı kokuları koklamak sizi rahatlatabilir, bu kokular aroma terapide de kullanılan işlevleri onaylanmış kokulardır. Bu kokuların gerek uçan yağlarını gerekse kolonyalarını koklamak sizi rahatlatacak başka bir yol olacaktır.

Müzik dinleyin: Sevdiğiniz ve sizi mutlu eden neşeli müzikleri dinlemeyi sağlayın. Yüksek tonda dinleyeceğiniz müzik sizi içine alacak ve kafanızı bir yoğun sorundan soyutlayacaktır.

Nefesinizi yeniden başlatın: Stressiz olabilmek, soluk almak kadar önemlidir. Nefesinize odaklanmak vücudunuzun baskı ya da korkuya karşı “savaş aç ya da kaç” tepkisini engeller ve dikkatinizi olumsuz düşüncelerden uzaklaştırır. Sakin bir yerde rahatça oturun. Göğsünüzün ve alt göbeğinizin yükselmesine ve karnınızın genişlemesine izin vererek burnunuzdan yavaşça nefes alın. Rahatlamanıza yardımcı olacak bir kelimeyi veya ifadeyi tekrarlayarak yavaşça nefes alın. En fazla faydayı elde etmek için en az 10 dakika tekrarlayın.

Kendinize iyi davranın: Hepimizin kafasında sürekli bir düşünce akışı vardır ve bazen kendimize söylediğimiz şeyler çok hoş olmuyor. Olumlu ve şefkatli olarak kendi kendinize konuşmak sakinleşmenize ve durumu daha iyi kavramanıza yardımcı olacaktır. İhtiyacınız olan, bir arkadaşınıza yardım edeceğiniz şekilde, aynı nazik ve cesaret verici tarzda, kendinizle konuşun. Örneğin, “Her şey yoluna girecek” veya “Bunu nasıl halledeceğimi anlayacağım.”

Stresinizi uzaklaştırın: Düşüncelerinizi not almak harika bir duygusal çıkış olabilir. Kağıt üzerinde olduklarında, bunları çözmek için bir plan yapmaya başlayabilirsiniz. Kalem ve defter, telefon uygulaması veya dizüstü bilgisayarınızdaki bir dosyayı tercih etmeniz önemli değildir. Önemli olan duygularınız konusunda dürüst olmanızdır.

Arkadaşınıza anlatın: Bunaldığınızda sevdiğiniz bir arkadaşınızla dertleşmeye gidiniz. Kendi sorunlarınızı anlatırken onun sorunlarını da tartışın ve sonunda ikinizin de daha hafiflemiş olacağınızı görün.
Sakın alkole, sigara ve/veya kanuni veya kanun dışı ilaç veya benzeri uyuşturuculara başvurmayın. Bu tip maddeler sizi hep en zayıf olduğunuz zamanda bulur ve o zayıf noktanızdan vurarak bu maddelere başlamanıza neden olurlar. Genelde bu yolları da size arkadaş sandığınız gizli düşmanlar önerir. Ne ilaçlar ne alkol içmek ne de uyuşturuculara bulaşmak sizi stresten kurtaracak olup, sorunlarınızın daha da derinleşmesine neden olacaktır.

Spora zaman ayırın: Jimnastik yaparak terleyin, terlemekle stresinizin de azaldığının farkına varacaksınız. Aynı şekilde uzun ve hızlı yürüyüşler yaparak vücudunuzu yormaya bakın. Projelerinizi tek tek ortaya koyun ve o projeleri yapabilmek için yollar arayın, bütün bu bilgileri mutlaka yazın ki, hedefe varmanın yollarını yola çıktıktan sonra aramamış olunuz.

Çözüm için 3 nokta var:

  1. Kendinize inancınız olsun. Ben yapabilirim deyin.
  2. Bu daralmadan çıkış noktanızı saptayın ve yazdığınız planı uygulamaya koyulun.
  3. Kendinize inanıyorsanız mutlaka çözümü de kendiniz yaratacaksınız.
    Unutmayın ÇÖZÜM DAİMA VE YALNIZ SİZDEdir.

Yorum Ekle

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.