STRESİ TANIYIN VE YENİLGİYE UĞRATIN

Neredeyse sokakta rastladığım on kişiden dokuzu sorgulasam STRES sahibi çıkacak. Stres sahibi olan kişilerin özelliklerine bakacak olursak; alışveriş çılgınlığına sahip olduklarını görebiliriz.

Alışverişiniz kontrolden çıktı mı? Harcamalarınızı örtbas ediyor musunuz? Depresyonda olan bazı insanlar için, mağazalarda ya da internette zorlayıcı satın alımların dikkat dağıtıcı ya da özgüven arttırıcı olarak hizmet etmesi nadir değildir. Ancak “perakende terapisi” kısa süren bir hastalıktır, çünkü altta yatan depresyonu ele almaz. Ayrıca alışveriş alanlarının bipolar bozuklukta mani belirtisi olabileceğini de unutmayın.

Alkol İçme Alışkanlığı

Neredeyse depresyon bozukluğu olan kişilerin yaklaşık üçte biri alkol kullanıyor. Endişe ve depresyon ile başa çıkmak için içmeniz gerektiğini düşünüyorsanız, onlardan biri olabilirsiniz. Bir içki, mola verdiğinizde bir asansör sağlar gibi görünse de, alkol bir iç karartıcıdır, bu nedenle aşırı doz almak depresyon olaylarını daha kötü ve daha sık hale getirebilir.

Unutkanlık

Depresyon, sisli veya unutkan hissetmenin bir nedeni olabilir. Çalışmalar, uzun süreli depresyon veya stresin vücudun kortizol seviyesini yükseltebileceğini göstermektedir. Bu, beynin hafıza ve öğrenme ile ilişkili kısmını küçültebilir veya zayıflatabilir. Depresyon bağlantılı hafıza kaybı, yaşlı insanlar için daha kötü görünmektedir. İyi haber: Depresyonu tedavi etmek, depresyonla ilgili hafıza sorunlarını da iyileştirebilir.

Aşırı İnternet Kullanımı

Gerçek hayattakilerle sanal sosyal etkileşimleri mi tercih edersiniz? İnternette aşırı zaman harcamak? Bu bir depresyon belirtisi olabilir. Çalışmalar yüksek düzeyde depresyon ile aşırı internet kullanımı arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir. İnterneti aşırı kullanan insanlar, zamanlarını pornografi, çevrimiçi topluluk ve oyun sitelerinde geçirme eğilimindedir.

Aşırı Yeme ve Obezite

Alabama Üniversitesi’nden yapılan bir 2010 araştırması, depresyonda olduğunu bildiren genç yetişkinlerin bellerinde daha fazla kilo alma eğiliminde olduğunu, yani kalp hastalığı için bir risk bulunduğunu tespit etti. Diğer çalışmalar, özellikle orta yaştaki insanlarda depresyonun tıkınırcasına yeme ile bağlantılı olduğunu göstermiştir. Depresyonu tedavi etmek bu sorunların tedavisinde yardımcı olabilir.

Hırsızlık

Dükkan hırsızlarının yaklaşık üçte biri depresyondan muzdarip. Depresyondan kendilerini güçsüz ve önemsiz hisseden bazı insanlar için, hırsızlık güç ve önem duygusu sağlar. Ayrıca depresyon “uyuşukluk” ile mücadele etmek için acele sağlayabilir. Depresyonda oldukları için hırsızlık yapan insanlar için, bu duygular çaldıkları maddeden daha önemlidir.

Sırt Ağrısı

İstifa etmeyen bir sırt ağrınız var mı? Çalışmalar, depresyonun kronik bel ağrısı için bir risk faktörü olabileceğini göstermektedir. Bir çalışma, kronik bel ağrısı olan kişilerin %42’sine, bel ağrısı başlamadan önce depresyon yaşadığını göstermiştir. Bununla birlikte, depresyon çoğu zaman göz ardı edilebilir ya da teşhis edilemez, çünkü insanlar onu ağrı ve acılarla ilişkilendirmezler. Aynı şekilde, kronik ağrınız olması sizi depresyon riskine sokar.

Riskli Cinsel Davranış

Depresyon, seksüel ilginin artmasından ziyade libido kaybıyla daha sık ilişkilidir. Ancak bazı insanlar depresyon veya stresle başa çıkmak için seks kullanıyor. Artan vaat, aldatma, cinsel takıntı ve güvensiz seks gibi yüksek riskli davranışların tümü depresyon belirtileri olabilir. Ayrıca dürtü kontrolü ile ilgili problemleri yansıtabilir veya bipolar bozuklukta bir mani belirtisi olabilir. Ayrıca sağlık ve kişisel yaşamınızda ciddi, olumsuz etkileri olabilir.

Abartılı Duygular

Genellikle depresyonda olan insanlar çok az duygusal ifade gösterirler. Diğer zamanlarda çok fazla gösteriyorlar. Birdenbire tahriş edici veya patlayıcı olabilirler. Abartılı hüzün, umutsuzluk, endişe veya korku duygularını ifade edebilirler. Bazıları değersizlik hissi veya aşırı veya uygunsuz oluk hissi içinde yakalanır. Anahtar davranışta ani bir değişikliktir. Genelde duyguları ile düz olan bir kişi aşırı duygusal hale gelirse, depresyon bunun nedeni olabilir.

Sorunlu Kumar

Kumar sizi heyecanlandırıyor ve heyecanlandırıyor. Ancak, rekreasyondan daha fazla kumar oynarsanız, depresyonda olabilir veya kumar bağımlılığı bozukluğu yaşayabilirsiniz. Sorunlu kumarbazların depresyona girmeleri ve alkolleri kötüye kullanmaları diğerlerinden daha olasıdır. Birçoğu kumar oynamaya başlamadan önce endişeli ve depresyonda olduklarını söylüyor. Ne kadar hızlı bir kumar oynadığının önemi ne olursa olsun, depresyondan büyük bir kazanç sağlamaz.

Sigara İçmek

Sigarayı bırakmakta sorun mu yaşıyorsunuz? Depresyonda olmak, sigara içme riskinizi iki katına çıkarır. CDC’ye göre, ağır sigara – günde bir paketten daha fazlası – ve 5 dakika içinde sigara içilmesi, sigara içenler arasında yaygın alışkanlıklardır. Depresyonda sigara içenlerin sigarayı bırakma olasılığı daha düşük olsa da, yapabilirler. Bilişsel-davranışçı terapi ya da antidepresan ilaçlar gibi depresyon tedavisinde kullanılan tekniklere benzer programlardan vazgeçme yardımcı olabilir.

Kendine Bakmamak

Emniyet kemerinizi takmanın depresyonla ne alakası var? Birdenbire temel bakımın ihmal edilmesi, bir depresyon belirtisi ve düşük özgüven olabilir. Belirtiler, dişlerinizi kıvırmamak veya fırçalamak ya da fiziksel muayeneleri atlamak ya da kalp hastalığı ya da diyabet gibi kronik durumlara yatmamak kadar büyük olabilir. Depresyonunuz için yardım alın, muhtemelen kendinize tekrar bakmaya başlayacaksınız.

Mevsimsel Etki Rahatsızlığı

Daha güneşli mevsimlerde mevsimsel duygusal bozukluk yaşarsanız, belirtiler kış sürümünden farklıdır. Depresyonun yanı sıra endişeli olabilirsiniz. Bazı yiyecekleri özlemek yerine, iştahınızı kaybedebilirsiniz. Bu, bazen SAD ile yaptığınız gibi birkaç kilo eklemek yerine kilo kaybına neden olabilir.

Semptomlar neler?

Günün büyük bir bölümünde yorgun, halsiz ve dermansız ruhlu hissedebilirsiniz. Bazen bir seferde haftalarca sürebilir. Uyumak, konsantre olmak ya da en sevdiğiniz etkinliklerin tadını çıkarmak zor olabilir. Aşırı kilo almanız da mümkün.

Doktora Ne Zaman Gidilir?

Çoğu insan arada bir kendilerini üzüyor. Ancak günlerce veya haftalarca mavileri yakalarsanız, açık bir sebep olmadan, randevu almanızın zamanı gelebilir. Doktorunuz size ve sevdiklerinize durumunuzu anlamanıza yardımcı olabilir, böylece tedavi etmeye ve yönetmeye başlayabilirsiniz. Depresyonunuz sizi kendine zarar verecek düşüncelere yol açıyorsa derhal doktorunuza bildirdiğinizden emin olun.

SAD’i Kimler Alır?

Ekvatordan uzakta olduğunuzda SAD’ye sahip olma olasılığınız artar. Örneğin, New Hampshire’da yaşıyorsanız Florida’dan daha yedi katıdır. Herkes durumu olabilir, fakat ailesi veya kişisel depresyon öyküsü olan kişiler daha fazla alıyor ve semptomları daha da kötüleşiyor. Kadınlar da erkeklerden dört kat daha fazla alıyorlar.

Elinizde olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Doktorunuza semptomlarınızdan bahsedin. Ailenizin geçmişini soracak ve benzer sorunlara neden olabilecek başka koşullarınız olup olmadığını kontrol edecektir. Örneğin, düşük enerji bir virüs belirtisi, tiroid sorunları veya düşük kan şekeri olabilir. Uyku eksikliği, kilo alımı ve karamsarlık, hormon sorunları ve mevsimsel değişikliklerle ilgisi olmayan diğer şeyler belirtileri olabilir.

Tedavi: İlaç

Doktorunuz seçici serotonin geri alım inhibitörü (SSRI) olarak adlandırılan bir antidepresan ilacı önerebilir. Ağız kuruluğu, bulantı, uyku problemleri, baş dönmesi, baş ağrısı ve cinsel problemleri içerebilecek riskleri ve yan etkileri sorun. Size en uygun olanı bulmak için farklı SSRI’lar veya diğer antidepresanlar denemeniz gerekebilir.

Tedavi: Işık Terapisi

Kış aylarında kaçırdığınız güneşin yerini almak için özel lambalar kullanabilirsiniz. Bu ışık kutuları normal iç mekan aydınlatmasından yaklaşık 20 kat daha fazla ışık sağlar ve cildinize zarar verebilecek UV ışınlarını filtreler. Her sabah sadece 20 ile 60 dakika arasında bu lambalardan birinin önünde kış aylarında semptomlarınızı hafifletebilir.

 

Yorum Ekle

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.