Sağlık için yeşil çay için

Yeşil çay son yıllarda mucizevi bir bitki olarak hayatımıza girdi. 

Hemen her yerde içilen yeşil çayın vücudumuz için çok yararlı olduğu gözlemlendi. Günde 3-4 fincan içilecek yeşil çayın 25 faydası bulunmaktadır. Her gün sağlık için en az üç fincan yeşil çay için, bu yirmi beş özelliğinden faydalanın

YESİL ÇAY ve KANSER

C vitamini ve E vitaminine göre kanserden koruyucu etkisi 25 kat daha fazladır. Güçlü bir antioksidan kaynağı olduğu için vücudumuza katkıları çoktur.

KALP HASTALIKLARINDA

Yeşil çay içilmesi kolesterol seviyesini aşağıya çekmektedir. Kalp krizinden sonra bile kalbin toparlanmasına yardımcı olur ve daha rahat çalışmasını sağlar.

YAŞLANMAYA KARŞI

Yeşil çay güçlü bir antioksidan olduğundan serbest radikallere karşı cildi koruyucu niteliktedir. Aynı zamanda güçlü ultraviyole absorbanı olduğundan cildi güneş ışınlarına karşı korur.  MFM Cosmeceuticals serisinde çaydan yapılmış olan 50 SPFli koruma kremi ve güneş sonrası kremi mevcuttur.

KİLO KAYBINDA

Yeşil çay kilo kaybında da çok kullanılmaktadır. Yeşil çay aynı zamanda vücut yağlarının yakılmasında etkilidir. Birkaç fincan içimi ile günde 70 kaloriye yakın yakım sağlandığı ve sadece bu metodla yılda bir buçuk kilo verilebileceği saptanmıştır.

YEŞİL ÇAY VE CİLT 

Yeşil çay içerdiği antioksidanlarla serbest radikallerin kırışıklık ve yaşlanma etkisine karşı cildi koruma sağlar. Aynı zamanda cilt kanserine karşı cildi korur.

ARTRİTTE

Yeşilçay eklemleri zedeleyen enzimleri bloke ederek eklemlerdeki kireçlenmeyide azaltmaktadır.

KEMİKLERDE DE YEŞİL ÇAYIN ETKİSİ VARDIR

Yeşil çay, kemiklerin güçlenmesini sağlayan floridi yüksek oranda bünyesinde bulundurur. Her gün yeşil çay içmek kemik yoğunluğunun korunmasına yardım eder. 

KOLESTROL

Yeşil çay kandaki kötü kolesterol seviyesini azaltır.  İyi kolesterol seviyesini ise yükselterek kalp ve damar sağlığına destek olur.

ŞİŞMANLIKTA

Vücuttaki yağ hücrelerinde glukoz emilimini azalttığı için obezitede de kullanılmaktadır. Diyetteyseniz yeşil çay içmeye gayret edin sizi şişmanlıktan kurtaracaktır.

DİYABETTE

Yeşil çay yağ ve kolesterol seviyelerini kontrol ettiğinden ani şeker yükselmelerini de kontrol edecek bir üründür.

ALZHEİMERE KARŞI

Yeşil çay hafızayı çok güçlendirir. Vücutta asetilkolin üretimini yavaşlattığından ve bununda Alzheimer hastalığı ilişkisi bilindiğinden bu hastalığı önleme konusunda önemli yer tuttuğu bilinmektedir.

PARKİNSONA KARŞI 

Yeşil çayın yüksek antioksidan özelliği nedeniyle beyin hücrelerini koruduğu ve bunun da Parkinson hastalığı konusunda önemli bir adım olduğu bilinmektedir.

KARACİĞER İÇİN DE YEŞİL ÇAY

Araştırmacılar yeşil çayın karaciğerde etkin olabilecek serbest radikalleri etkileyerek yağlanmış olsa da karaciğeri temizlediğini saptamıştır.  

TANSİYON HASTALIĞINDA

Anjiyotensini baskılayarak yüksek tansiyonu düşürdüğü tespit edilmiştir.

GIDA ZEHİRLENMESİNDE

Yeşil çayda bulunan kateşin maddesi bakterilere ve zehirlenmelerde çok etkin olduğundan gıda zehirlenmelerinde kullanılması önerilmektedir.

KAN ŞEKERİNİ DÜŞÜRMEDE

Yeşil çayda bulunan polifenoller ve polisakkaritler yaşlanırken edinilen diyabeti önlemektedir.

BAĞIŞIKLIK

Yeşil çayda bulunan polifenoller ve flavonoidler bağışıklı sistemini güçlendirmektedir.

SOĞUK ALGINLIĞI

C vitamini içerdiği için yeşil çayın sürekli kullanımı soğuk algınlığından da korumaktadır.

ASTIM

Theofilin içerdiği için yeşil çay içiminin bronşiyal astımda çok faydalı olduğu bilinmektedir.

KULAK ENFEKSİYONU

Kulak enfeksiyonlarında kulak temizleme pamuğunu yeşil çayla ıslatarak silmek o bölgedeki enfeksiyona karşı bir reaksiyon oluşturur. Enfeksiyona iyi gelmektedir.

HERPESDE

Yeşil çay, genelde dudak çevresinde uçuk oluşmasına neden olan herpes virüsüne karşı interferon tedavisine sinerjk etki yapmaktadır. Bu nedenle cilt önce yeşil çayla silinir, kurulanır ve sonrasında ise interferon kullanılır. 

DİŞ ÇÜRÜMESİNDE

Yeşil çay oluşturduğu anti bakteriyel etkiyle diş çürümesini ve ağız kokusunu önleyici etkiye sahiptir.

STRESSTE

Bir amino asit olan l-Theanin ile stres ve anksiyeteye iyi geldiği bilinmektedir.   

ALLERJİDE

Allerjisi olanların yeşil çay içmeleri halinde bu sorunlarının azaldığı bilinmektedir.

HIV VİRÜSÜNDE

Araştırmacılar yeşil çayda bulunan Epigallokateşin Gallat ile HIV hücrelerinin sağlam hücrelere bulaşmasını önlediğini bulmuşlar.

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.