Saç Dökülmesi

Bir insanın görüntüsünde çok büyük farklar yaratan ve ilk bakışta göze çarpan unsur SAÇlardır. Gür, parlak ve güzel görünür oluşları kadar dökülmeleri de insanların yaşamlarında çok önemli bir yer tutabilinmektedir. Yakından inceleyecek olursak saç dökülmesinin nedenlerini her ne kadar kadın erkek diye ayıracak bile olsak her iki cinsin de ortak sorunları saçların dökülmesinde etken olmaktadır.

– Belli ilaçların kullanılması

– Farklı tedavilerin yapılması halinde yan etki olarak

– Menopoz sonrası

– Hamilelik sürecinde

– Tiroid rahatsızlıkları

– Psikolojik sorunlar ve depresyonlar ve stres

– Kötü beslenme

– Vitaminsizlik ve kansızlık (demir,çinko ve biotin eksikliği)

– Kötü kozmetikler ve fırça kullanımı

– Çeşitli dermatolojik hastalıklar

Saç dökülmelerine neden olabilmektedir. Hastanın muayenesine göre tedavileri yapılacak olursa daha uzun zaman dökülmeleri durdurulabilir veya tedavi olabilir.

En Sık Görülen Saç Dökülme Nedenleri

Saç dökülmesinin birçok farklı nedeni vardır. Bunların başında menopoz sonrası yaşanan sıkıntılar, hamilelik, tiroid hormonları, stres, psikolojik sorunlar gibi hormonal dengesizlik yaratan durumlar gelir. Ayrıca yüksek ateşli hastalıklar, hatalı beslenme, vitamin eksikliği, kansızlık, demir-çinko-biotin eksikliği, diyet yapmak, çeşitli saç hastalıkları (Seboraid dermotit, Tinea capitis adı verilen kafa derisinin mantar hastalığı gibi), çok sık saç boyatmak ve fön çektirmek de saçın dökülmesine sebep olabilir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi

En yaygın saç dökülme şeklidir. Başın üst kısmında başlar ve zamanla ön hat çizgisi kaybolur. Saçlar incelmeye başlar. Böylelikle bu bölge kelleşir. Bu süreç uzun süre devam eder ve sadece ensede biraz saç kalır. Son yıllarda erkek saç dökülmeleri 18’li yaşlara kadar inmiştir. Bu tarzdaki saç dökülmesin en büyük sebebi bir androjen hormonu olan testesteronun değişim göstermesidir. Testesteron, 5-Alfa Redüktaz adıyla bilinen bir enzim ile birlikte Dihidrotestosterona (DHT) dönüşür. Bu hormon saçlara sinyaller gönderir ve saçların güçsüzleşmesine, seyrekleşmesine neden olur. Erken teşhis, bu sebeplerin hepsini yavaşlatır ya da durdurur. Erkeklerde saç dökülme oranı yüzde 80 oranındadır.

Kadın Tipi Saç Dökülmesi

Günümüzde birçok kadın saç dökülmesi sorunu yaşamaktadır. Özellikle stres, yanlış beslenme, hormonal değişimler, hamilelik, menopoz, yanlış kozmetik kullanımı, saç boyatma ve mevsimsel geçişler saç dökülmelerine sebebiyet verir.

3 tip saç dökülmesi vardır:

1- Tepe bölgesinde, saç ön çizgisinin 1-2 cm gerisinden başlayan dökülmeler 2- Tepe bölgesindeki yoğun dökülmeler 3- Tüm kafa bölgesindeki dökülmeler Ne Kadar Saç Dökülmesi Sorun Teşkil Eder? Her yetişkinin, gün içerisinde 50 ila 100 tel arasında saçını dökülür. Herhangi bir nedenle bu sayının üstünde bir dökülme söz konusu olduğunda mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

Yorum Ekle

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.