Rebul 1895 Eczanesi

Rebul Eczanesi, 1895 yılında Jean Cesar Reboul tarafından İstanbul Beyoğlu’nda Grande Pharmacie Parisienne-Büyük Paris Eczanesi adıyla kurulur. Osmanlı’nın son dönemine tanıklık eden ve günümüze kadar kurulduğu yerde yaşamını sürdüren tek eczanedir. Cumhuriyet tarihinin ilk eczacılarından Kemal Müderrisoğlu, 1920’de üniversitenin ikinci yılında staj yapmak için Rebul Eczanesi’ne başvurmasıyla başlayan ve uzun yıllar süren bu hem ortaklık hem de baba oğul ilişkisi; 1938 yılında Türk halkını lavanta kolonyası ile tanıştırır. Önceleri Bay Reboul’un bahçesinden yetiştirilen lavantaların uçan yağlarından elde edilen kolonya, daha sonra her yıl Fransa’nın güneyinde Grasse kentine yakın bölgelerden gün ağarana kadar toplanan, kokusuyla fabrikanın ağır havasını yok eden, lavanta çiçekleri ile üretilmeye başlanır. Sene 1939’u gösterdiğinde Bay Reboul ülkesine dönerken, gözü gibi baktığı eczanesini, hayattaki tek yakını olan genç ve çalışkan eczacı Kemal Müderrisoğlu’na devreder. Akabinde eczanenin ismi Rebul olarak değişir. Rebul Lavanda Kolonyası, kısa süre içinde Pera’nın erkekleri başta olmak üzere, İstanbul beyefendilerinin kokusu haline gelir. Rebul Lavanda kolonyadan ziyade daha çok babadan oğula geçen farklı bir mirasa dönüşür. Öyle ki, Beyoğlu’ nda dolaşmak için Rebul’un lavantasının sürülmesi gerektiği kuşaktan kuşağa bir efsane olarak aktarılır. Rebul Lavanda bir kolonyadan öte, o dönemin en popüler erkek parfümü, kuaförler tarafından saça uygulanarak stresten arındırıcı bir mucize, her eve götürülen en prestijli hediyesi olmuştur. 1981 yılında Rebul Lavanda Kolonyası ile Güzellik Ürünleri Dünya Kalite Kontrol Merkezi’nden altın madalya alınır.123 yıl önce Türkiye’ nin ilk eczanesi olarak, Beyoğlu’ nda kurulan Rebul, o günden beri İstanbul’un en canlı bölgesinde milyonlarca müşterisinin sağlık ve güzellik ihtiyaçlarını karşılamak için kendi laboratuvarlarında özel ürünler ve formüller oluşturmaya devam ediyor.

2 Yorumlar

 • Zehra Yust
  Gönderildi 5 January 2020 15:35 0Likes

  Merhaba hocam;
  Oğlumun ellerinde, geçen yıl kızgın yag dökülmesi sonucu, üçüncü derece yanıktan sonra oluşan (1979 doğumlu) ne yapıldıysa iyileşmeyen (sulu) bir egzama var. Eskişehir’de yaşıyoruz. Bize nasıl bir öneride bulunursunuz?
  Arkadaşım sülük önerdi dogrumudur? Sizin Engin bilgilerinize
  güveniyor, ne yapmamız hakkında tavsiyenizi bekliyorum.

  Saygılarımla
  Zehra Yust

 • Aliihsan KISACIK
  Gönderildi 15 April 2020 12:09 0Likes

  Mehmet bey efendi, sizi Halk TV. Proğramından hatırlıyorum, o gün bahsettiğiniz ayak altında yanma için bir kremden bahsetmiştiniz. Aynı rahatsızlık bende oluştu, bey efendiciğim. Bana yardım ede bilirmisiniz diye sizi rahatsız ettim. Şimdiden çok teşekkür ediyorum, sağlıklı ve sıhhatli günler diliyorum… Saygılar..!

Yorum Ekle

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.