Panik Atak Nedir, Hangi Hastalıkları Taklit Eder?

Stres vücudumuzda ne yapmıyor ki, panik atağın da nedeni olmasın? Evet, stresli bir dönem vücudumuzda pek çok hasara neden olabilmektedir.  Panik atak da bunlardan birisi olabilir. Göğüste ağrı, nefes darlığı, el ve ayaklarda uyuşmalar, sanki bir kalp krizi geçiriyormuşcasına heyecan duyma gibi belirtiler panik atağın genel görüntü tablosunu ortaya koyar. Hasta bunu tek başına gidermekte de çok zorlanabilir, bu durumda bir psikiyatra veya psikoloğa baş vurulması çok yararlı olacaktır. Panik atak pek çok hastalığı da taklit edebilir. Bu nedenle mutlaka bir uzman doktordan destek alınmalıdır.  Genelde benzediği hastalıkları incelersek;

ZONA HASTALIĞI

Sıkıntılı bir rahatsızlık olup süresi kısa da olabilir birkaç yıla kadar da uzayabilir. Göğüs ve sırtta çıkan ufak fakat dokunulduğunda çok hassas olan nokta biçiminde çıbanlar çıkarır. Bazı literatürler zona hastalığını sünnet kuşağı biçiminde vücuda yerleşen sinir ucu iltihabı olarak tarif eder.

FITIK 

Akciğerlerinizin altında, mide ve yemek borunuzun birleştiği küçük bir alan var. Bağırsak hareketleri sırasında öksürme, ağır kaldırma veya zorlanma bu alana baskı yapabilir. Çok fazla baskı varsa, karnınızın bir kısmı açıklığa itilebilir. Buna hiatal herni denir. Göğüs ağrısı bir semptomdur ve mide veya yemek borusu ağrısı, şişkinlik, geğirme ve boğazınızın arkasında ekşi bir tat vardır. Fıtıkların çoğunun tedaviye ihtiyacı yoktur, ancak bazı kişilerin sonunda ameliyat olması gerekir.

SAFRA TAŞLARI

Safra taşları, safra kesenizdeki sertleştirilmiş sindirim artıklarıdır. Bir kum tanesi kadar küçük veya bir golf topu kadar büyük olabilirler. Bu oluşumlardan biri safra kesenizle safra kanallarınız (vücudunuzdan atık taşıyan) arasındaki yolu tıkarsa, midenizde, göğsünüzde, sırtınızda veya sağ omzunuzda hissettiğiniz ani bir ağrı olabilir. Ağır ve çok yemek yedikten sonra hemen hissedilebilen bir olgudur.

MİDE EKŞİMESİ

Midenizde hazıma gerekli asitlerin özofagusa geçmesi halinde boğazınızda bir yanma hissedebilir, sanki hafif bir ses ayarlaması yapıyormuşcasına boğazınızı temizlemeye kalkacak olursanız giderilecek gibi gelse de, midenizde ve boğazınızda ekşimeyi hissedebilirsiniz. Sigara, alkol ve ekşili sebze ve meyveler mide ekşimenizi artırabilir.

KAS AĞRILARI

Kaslarınızın alışageldiği hareketlerden farklı olarak ağır kaldırmak, ağır kültür fizik hareketleri yapmak kasların ağrımasına neden olabilir. Bu da sanki bir kalp krizi gibi nefes almanızı zorlaştırır veya ağrılı olmasına neden olabilir. Haricen kullanacağınız ilaçlar ve uygulayacağınız tedavilerle kolay ve kısa zamanda yapacağınız hareket azalmasıyla giderilebilir.

FRENGİ

Bu oldukça nadir görülen cinsel yolla bulaşan hastalık (CYBH) akciğerlerinizle ilgili sorunlara neden olabilir. Belirtileri deri döküntüsü, yorgunluk, baş ağrısı ve kas ağrısı içerir.  Bu keskin göğüs ağrısına ve mukuslu bir öksürüğe neden olabilir. Antibiyotikler tedaviye yardımcı olabilir.

ASTIM

Göğüs gerginliği bunun bir belirtisi olabilir; öksürük, hırıltılı nefes ve nefesini tutmaya çalışmak. Toz ve evcil hayvan kıllarından yiyecek ya da fiziksel aktivitedeki bazı şeylere kadar birçok farklı şey tarafından tetiklenebilir. İlaçlar hava yollarını açık tutmaya yardımcı olabilir ve semptomlar ortaya çıktığında sizi rahatlatır.

Yorum Ekle

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.