Maca – Lepidium Meyenii

Lepidium cinsine mensup, Lepidium meyenii olarak da bilinen, yaygın adıyla Maca, turpgiller ailesindendir.

Lepidium cinsine mensup, Lepidium meyenii olarak da bilinen, yaygın adıyla Maca, turpgiller ailesindendir. Besin değerleri oldukça yüksek olan, protein bakımından da zengin olan maca bitkisinin kısırlıktan rahat bir menopoz dönemine, devamlı zinde kalmaktan stresi azaltmaya kadar insan sağlığına birçok faydası bulunuyor.

Peru’da ve And dağlarının yaklaşık 4000 metre yüksekliğindeki yerlerde yetişen ve yerli halk tarafından şifalı bitki ya da afrodizyak olarak bilinen Maca, yüzyıllardır And Dağları’nda insanlar tarafından kullanılmıştır. Tarihin, gelişmişliği ile hayranlık uyandıran en gizemli topluluklarından biri olan İnka uygarlığının savaşçılarının, bu efsanevi güçlerini ve enerjilerini, savaşlardan önce kullandıkları Maca bitkisine borçlu oldukları söylenmektedir. (*6, 7)

Peki bu bitkiyi özel yapan nedir?

1843 yılında, Gerhard Walpers tarafından Lepidium meyenii tarafından adlandırılan bu bitkinin besin değeri, tahıllarınkine benzer; % 60-75 olan karbonhidrat ,% 10-14 protein ,% 8.5 diyet lifi ve% 2.2 yağ’dır. İçeriğine ayrıntılı baktığımız zaman ise, maçanın ne kadar değerli bir bitki olduğunu bir kere daha anlıyoruz; kalsiyum, potasyum, sodyum, selenyum, magnezyum, demir , iyot , bakır , manganez, ve çinko gibi vücudumuzun sağlıklı olması için almamız gereken mineralleri ve eser elementleri içerir.

Vücudumuzun temel taşlarından biri olan proteinler, aminoasitlerden oluşur ve toplam 20 çeşit aminoasit vardır. Maca, bunların 19 tanesine size sağlar.

Bunların yanı sıra içerdiği faklı organik kimyasal maddeler sayesinde, zihinsel fonksiyonu arttırıcı ve afrodizyak özellikleri vardır.

Maca, bütün bu özellikleri ile günümüzde tüm dünyada farklı şekillerde kullanılabiliyor, içeceklerin içinde olduğu gibi, vitamin mineral takviyelerinin içinde de bulunabiliyor.

Güvenli bir şekilde tüketebileceğiniz bir bitki olan Maca’nın, düzenli kullanımda, hem kadınlar hem erkekler için, enerji artışına yardımcı olduğunu, kişiye kendisini daha iyi

hissettirdiğini, zihninin daha iyi çalıştığını ve cinsel olarak da daha aktif bir yaşam sürmeye destek olduğunu görüyoruz. Özellikle kadınlardaki desteğine dikkat çekmekte fayda var, çünkü kadınları destekleyen çok fazla ürün yoktur.

* Antidepresan/SSRI kullanan kişilerin en büyük sorunudur belki de cinsel isteksizlik. Hatta hastalar bırakırlar ilaçlarını kullanmayı. Maca’nın SSRI kullanımı kaynaklı cinsel fonksiyon bozukluğu yaşayan kadın ve erkeklerde, çalışması bulunmaktadır ve libido üzerinde faydası görülmüştür*1 (faydalı olabilir şeklinde belirtilmiştir)

* Post menapoz dönemindeki kadınlarda östrojenik veya androjenik etki olmadan, sinir hali ve depresyon dahil, fizyolojik semptomların ve seksüel disfonksiyonun azalmasında rol oynadığını gösteren başka bir çalışmadan da bahsetmekte fayda var.*2

* Sporcularda yapılmış çalışması da mevcuttur, mesela erkek bisikletçilerle, yapılan bir çalışmada, bisiklet performansı ve cinsel istek artmıştır.*3

* Yine erkekler için, hafif derece erektil disfonksiyon yaşayanlarda, cinsel olarak aktif etki görülmüştür, ayrıca bu kişiler, kullanıcılar, sadece cinsel istek artışı değil, kendilerini genel olarak da daha iyi hissetmişlerdir.*4

* Fertiliteye, yani doğurganlığa destek olduğuna dair çalışmalar da mevcut, mesela, yetişkin erkeklerde semen parametrelerinin iyileştiği bir çalışmada görülmüştür.*5

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.