Kış hastalıklarla birlikte geldi

Sıcak ve güzel güneşli havalar geçti artık kış geldi diyebiliriz.

Yağmur, soğuk, öksürük, ateş ve nezle tüm gücüyle bizi kış kapısında bekler oldu. Peki korunmak için neler yapmalıyız, ona bakalım. Bu durumlarda mümkün olan en kısa zamanda ve yatağa düşmeden iyileşmek esas hedef olmalı.

Şikayetlerinizin giderilmesine yardımcı olacak çok sayıda ürün eczanelerde mevcuttur. Halsizlik ve ağrıları azaltma, ateş düşürme ve solunum yollarını açmak üzere hazırlanan formüllerde genelde asetilsalisilik asid ve ibuprufen benzeri maddeler ile antihistaminik maddeler bulunur. Genelde yemeklerden sonra günde 3 tane ve yatmadan evvel bir tane daha alındığında 3-4 gün içerisinde tam sağlığa kavuşulur. 

Bu yıl piyasaya çıkan bir sprey var. Formülünde mürver özü, üzüm yaprağı özü, bal ve gliserol bulunuyor. İlk iki saat içerisinde her yarım saatte bir 4-5 kez boğaza sıkılırsa boğaza yapışmış olan bakteri ve virüsleri kendine çeker ve içinde yok ediyor. Bu sprey kullanıldığında iki saat içerisinde boğaz ağrısının yok olduğunu söyleyenler var. 

Öksürük için tavsiyem sarmaşık özünden yapılan şurup. Sabah, öğle, akşam ve yatmadan önce bir çorba kaşığı içmek sizi rahatlatabilir.

Bütün bunların yanı sıra kendi bağışıklığımızı korumak zorundayız. Hepimiz hastalanmadan önce korunmayı düşünmeliyiz. O nedenle size tavsiyem 1-3 beta glukan içeren kapsüllerden günde bir tane kullanmanızdır. Böylece bağışıklığınızı güçlendirerek hastalıklara karşı direncinizi artırmış olursunuz. 

Hemen hemen hepimizin karşılaştığı önemli bir sorun da çocukların, torunların bitlenmesi. Bit sadece temasla bir konaktan diğerine geçer. Genelde ilk okullarda çocuklarımız baş başa konuşurken başlarını değdirmelerinden, birbirlerinin şapkalarını eşarplarını takmalarıyla geçer. Saç arasında tatlı tatlı kaşınmaya neden olur. Günümüzde iki tedavi yöntemi bulunmaktadır. Biri tarım ilacı olan permetrin maddesi içeren ürünler, diğeri ise silikon veya parafin yağı ile içeren ürünler kullanmaktır. Ben genelde dokudan emilmeyen parafin veya silikondan yapılma ürünlerle temizlenilmesini tercih ediyorum. Bu maddeler dokudan emilmeyip sadece yüzeyde bulunan bitlerin hava almasını kestikleri için boğulmalarını sağlamaktadır. Saçlara bu ürünler bolca sürüldükten sonra yirmi dakika kadar beklenir sonrasında ise şampuanla yıkanır ve bu ürünlerle verilen çok ince dişli taraklarla saçın en dibinden yukarı taranarak sirkelerin temizlenmesi sağlanır.. Bu işlem peş peşe ki gün yapılırsa saçların tamamen bitlerden arınması sağlanmış olur. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise bu süreç içerisinde yatak çarşaf ve yastık kılıflarının her akşam yenilenmesi. Böylece eğer oralara bulaştıysa temizlenilmesi daha kolay olacaktır. 

Her sabah okul çocuklarına çinko içeren multivitamin şurubundan içermeniz onun iştihasını açmaya ve boyunun uzamasına yardımcı olacaktır. 

Basit hastalık veya rahatsızlıklarda daima eczacınıza danışarak derhal onun önereceği tedavi şekline uymanızı tavsiye ederim. Bu basit sorun dediklerim ergenlerde en çok 3-4, çocuklarda bir haftaya kadar geçmiyorsa doktora başvurulmalıdır. 

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.