Karaciğeri Bozanlar

KARACİĞERİ BOZAN GIDALAR ŞEKER

Çok şeker veya şekerli ürün tüketmek sadece dişlerinize değil karaciğerinize de zarar verecektir. Organlarımız sadece bir tip şekeri şişmanlatmakta kullanmaktadır, FRUKTOZ. Çok şeker ve fructose olan mısır şurupları şişmanlatmanın dışında karaciğeri de bozan etkenlerdendir. Pek çok klinik çalışma şeker ve mısır şuruplarının karaciğere içilen alkol kadar zarar verdiğini ortaya koymaktadır. Bu tip gıda katkılarından kurtulmak için bisküvi, meşrubat, pasta gibi gıdalardan da kaçmanız gerekecektir.

BİLİNÇSİZ BİTKİSEL KARIŞIMLAR KULLANMAK

Doğal her şey zararsız demek değildir. Doğal olsa da ne kullandığınızı nasıl kullandığınızı çok iyi bilmek zorundasınız. Karaciğerinizi korumak amacıyla kullanacağınız bitkisel karışın-mları çok iyi incelemeden kıullanmayınız.

FAZLA KİLOLARINIZ

Fazla kilolar karaciğerinizi yoran ve onun büyümesine neden olan ana faktörlerdendir. Diet ve spor yapmak sizi bu sorundan kurtarabilir.

FAZLADAN ALINAN A VİTAMİNİ

Vücudunuz A vitamini gereksinimini taze sebze ve meyveden temin edebilirken alınacak olan besin desteklerindeki A vitamini ile doz aşımı yaşanacak olursa karaciğer yorgunluğu veya deformasyonu yaşanabilir.

MEŞRUBATLAR

Yapılan araştırmalar alkol içermeyen meşrubatlar içerdikleri mısır şurubu ve şeker ile şişmanlamaya neden olarak kabul edilmekte. Günde tüketeceğiniz meşrubatlar yerine maden suyu tabir edilen sodalardan tüketmenizde yarar olacaktır.

PARACETAMOL

Sırtınız ağrıyor, başınız çatlıyorsa al bir paracetamol

denildiğinde biliniz ki karaciğerinizi yormaya başlıyorsunuz. Sürekli bu ilacı veya bu ham madee ile yapılmış ilaçları kullanmayı adet haline sokmak karaciğer deformasyonuna neden olabilir.

TRANS YAĞLAR

Trans yağlar yapay tadlardır. Özellikle ambalajlanmış sanayi gıdalarında kullanılırlar.Kilo almanıza neden olurlar

YANLIŞ İLAÇLAR

Yanlış rçete edilen ilaçların uygulanmalarıyla karaciğer harabiyeti çok ciddi şekilde oluşabilir. O bakımdan ilaç uygulanırken vücudunuzda oluşabilecek değişiklikleri iyi takip ederek doktorunuzu haberdar etmeniz gerekecektir.

DAHA AZ ALKOLLU İÇECEK TÜKETİN

Alkolun karaciğere zarar verdiğini artık bilmeyen yoktur. Alkolun sürekli ve heer ne dozda olursa olsun alınması karaciğerde harabiyete yol açar. Dozunuzu azalttıkça karaciğerinizi de rahatlatacaksınızdır

Yorum Ekle

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.