KALBİNİZİ SEVİN, ONUN SİZİ SEVDİĞİ KADAR

Dünyada en yaygın ölüm nedeni kalp hastalıklarıdır. Kalp hastalıkları da yanında birden fazla hastalığı beraberinde getirmektedir.  Genelde yüksek tansiyon, sigara, düzensiz hayat, stres, içki, hareketsiz yaşam kalp hastalıklarının ilk adımlarıdır. Bu yazılarımda sizlere hemen hemen her evde bulunabilecek olan kalp hastalığı ile baş etme yöntemleri üstüne fikirler vermek istiyorum. Ben de kalbinde üç stendi ile sizlerden biri olarak bu yazıyı ele almaktayım. Genelde doktorların koydukları teşhisleri etraflıca anlatmadıkları ve sizin de sormaya çekindiğiniz pek çok soruya burada cevap vermeye çalışacağım. Dünyaya gelirken tanrının size çok değerli iki armağanı oldu, ki her ikisi de iç içe. Biri size hayat veren kalbiniz diğeri ise duygularınızı taşıyan sevmeyi sevilmeyi sağlayan duygu kalbiniz. Bu süreç içerisinde size her ikisi hakkında da bilgilerin olmasını istiyorum bu dizimde.

Yirmili yaşlarda ne kalbinizin varlığından ne ciğerlerinizin nefes aldığından haberdar olmaz elinizdeki o çok değerli makinayı (Vücudu) olabildiğince hor kullanırsınız. Yazın güneşin altında koyu renk çikolataya benzeyene kadar yaktığınız teniniz ilerleyen yıllarda kırışmaya başlayınca panikler hangi kremin daha iyi olduğunu araştırırsınız. Omuzlarınızdan başlayan boynunuzu saran bir ağırlığı, baş ağrısını hissedene kadar tansiyonunuza bile bakmak aklınıza gelmez. Gençsiniz içebildiğiniz kadar sigara ve içki içebilirsiniz hatta bunu marifet bile sayabilirsiniz.

Gün geldi ve doktorunuza gitmeyi kendinize bir çözüm olarak gördünüz. Artık doktorunuz bir tansiyon ilacı ve kalbinizle ilgili bilgiler vermeye başladıysa geç de olsa olayın ciddiyetini göreceksinizdir. Kardiyovasküler sistem inanılmaz bir gelişmişliğe sahip olarak büyük bir güce ve dayanıklılığa sahiptir. Karmaşık mekanizmasının biraz bile aksaması büyük rahatsızlığa ve tedirginliğe yol açacaktır.

Doktorunuz bu günkü şartlarda size yaşadığınız ve yaşayacağınız sorunlar hakkında bilgi vermeye çalışacaktır. Ancak devlet hastanelerindeki izdiham ve zaman kısıtlarından ötürü sizi beklediğiniz kadar aydınlatamamış olabilir ancak ona sormanız gereken sorularınızı yöneltmekten çekinmemelisiniz. Muhtemeldir ki sizden bir dizi kan ve idrar analizleri isteyecektir. Artık yaşamınızı sizin isteklerinize göre değil doktorunuzun önerilerine göre yaşamaya başlamanız gerekmektedir. İleride daha büyük sorunlara düşmemek için doktorunuzun isteklerine uyabildiğiniz kadar uymanızı, uyamadıklarınızda ise kısıtlar koymanızı tavsiye ederim.

Hayatınızı sağlıklı olarak devam ettirmek istiyorsanız öncelikle içiyorsanız SİGARADAN VE ALKOLLÜ İÇKİLERDEN vazgeçmelisiniz. Sigara kalbinizi ve damar sisteminizi çok kötü etkilediğini ve onlardan vazgeçtikten ancak on yıl sonra normale dönebileceğinizi sakın aklınızdan çıkarmayın. Kalp hastalığının hayatınızı etkilemesini istemiyorsanız öncelikle yediklerinize dikkat edecek çok yağlı ve şekerli gıdalardan uzak durmaya gayret edeceksiniz. Spor yapmaya gayret ediniz, en kolay sporun da yürüyüş olduğunu aklınızdan çıkarmayın.  Ancak spor yapıyorum diye de aşırı hareketlerden kaçının, kalbinizi yoracak hareketler veya yürüyüşler yapmaktan da kaçınınız. Emekli olmak yeni bir yaşama başlamak olacaktır.  Bu süreyi güzel geçirebilmek için yeni dostluklar kurun, gazetelerdeki bulmacalı çözün, biliyorsanız kağıt oyunları veya satranç oynayarak beyninizi de hareketli kılmaya bakınız.

Bilin ki HAYAT YAŞAMAYA DEĞER… HER GÜN GELECEK GÜNLERİN GÜZELLİĞİNİ DÜŞÜNEREK yaşamınıza dikkat edin.  Doktorunuzun verdiği ilaçları tereddütsüz ve zamanında kullanın, tansiyonunuzu sık sık kontrol edin ve kayda alarak doktorunuza bir daha gittiğinizde ona gösterin.  Unutmayın: Sigarayı bırakan kişiler, sigarayı bıraktıktan sonraki beş yıl içinde kalp hastalığı ve felç riskini neredeyse normal seviyelere döndürebilirler. Vücut ağırlığının yüzde 5 ila yüzde 10’u kadar azını kaybeden aşırı kilolu kişiler, kalp hastalığı riskini önemli ölçüde azaltabilir. Yediklerinizde yapacağınız basit değişiklikler kan kolesterolünü düşürebilir ve daha sağlıklı olmanız yolundaki gayretlerinizin neticesini kısa sürede alabilirsiniz.

Yorum Ekle

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.