Kadınlarda Stres

Kadının toplumdaki yeri erkeklerin düşüncelerinde ev olsa da iş hayatına girenlerin sayısı azımsanmayacak kadar fazla olup her yıl artan oranda da başarı grafikleri artmaktadır. Tabii ki bu da kadının evvelce ev hayatının dışında da dikkatini, becerilerini kullanmasıyla yorulmasını gerektirmekte. Artan iş yükü ve yorulan vücudun getirdiği baskı ile kadınların da yüksek stres altında olduklarını ortaya koymaktadır.

İş hayatındaki başarı hırsı ve evdeki düzeni devam ettirme çabası kadınlarda stresin genelde nedenini oluşturmaktadır. Mide sorunlarının bu dönemlerde belirginleşmesi, kolay ağlama krizleri veya olaylara azalan toleransları sinir küplerinin dolmakta olduğunun işaretlerini verir. Sorunları içine atma, sürekli alkol tüketimi ve sigara bu olayların oluşumunu kolaylaştırır veya hızlanmasını sağlar.  Stresin artması anksiyete, depresyon ve neticesinde de obeziteyi ortaya koyan belirtileri ile ortaya çıkar. Stres bazı destekler ile yönetilebilir bir olgudur.

Bunun içinde size önerilebilecek birkaç şeyi de paylaşmak gerekir.

  1. Kişisel bakım uygulayın. Egzersiz yapmak, yeterince uyku almak ve sağlıklı beslenmek gibi büyük bir stres yoğunluğudur.
  2. Yardım almak. Stres bir sorun olduğunda, profesyonel bir doktor veya  terapistten destek alın. Size özel başa çıkma stratejileri geliştirmek çok önemlidir.
  3. Ara ver. Yorgun olduğunuzda stresinizi atabilmenin en kolay yolu güzel bir banyo yapmak olacaktır. Daha fazlasına gerek duyulduğunda sauna, masaj gibi rahatlatıcı teknikleri kullanmanızda yarar olabilir.
  4. Tetikleyicileri kullanmaktan kaçının. Tetikleyicilerin ne olduğunu bulmak bile bir terapistle olacak birlikteliği gerektirebilir böylece stres reaksiyonunuzu neyin tetiklediğini öğrendikten sonra, o tetikleyici ile teması nasıl azaltacağınız konusunda strateji geliştirebilirsiniz.
  5. Stres yenici tavsiyeler alın. İlaca sarılmadan  bazı bitkisel besin desteklerini denemenizi sıcak bitkisel çayları içmenizi tavsiye ederim. İçinizdeki olgu sizi daha fazla etkilemeden öncelikle bir psikolog, psikiyatr veya nörolog kontroluna girmeye bakın.   Sorunlar ateş bacayı sarmadan daha kolay giderilebilir.

Yorum Ekle

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.