Kadın Sağlığı

Vajinal akıntı, Vajinit Nedir?

Şiddetli kaşıntı, akıntı, kötü koku, cinsel ilişki sırasında ve bazen idrar yaparken ağrı ile kendini gösteren vajinanın iltihabi bir hastalığıdır. Her yaştaki kadınlarda gözlenebilir. Kadının vajinasından az miktarda berrak veya bulanık beyaz sıvı akışı normaldir. Bu dokuyu ıslak ve sağlıklı tutar. Vajina normalde de bakteriler ve mantarlar gibi çeşitli organizmaları denge halinde barındırır, böylece normal işlev görebilir. Bazı faktörler vajinanın bu normal dengesini bozabilir ve bu nedenle mutlaka probiyotiklerden özel olarak vajinal sorunlar için olanları tercih edilmelidir.. (antibiyotikler, hormanal dengedeki değişiklikler, gebelik, vajinal duşlar, menopoz gibi)


En sık vajinit nedenleri: Bakteriyel vaginosis Bol miktarda beyaz-gri renkte, sulıu vajinal akıntı ile karakterizedir. Özellikle akıntının kötü kokusu belirgindir. Kötü koku cinsel ilişki sırasında ve adet günlerinde belirginleşmektedir. – Menstrüasyon olan günlerde ilişkiye girenlerde, RİA kullananlarda daha sık görülür. Trikomonas vajiniti cinsel yolla bulaşarak vajende enfeksiyona neden olabilir. Bol milktarda, köpüklü, kötü kokulu akıntı ve genelde kaşıntı vardır.


Korunma: Mantar nemli ortamda büyüdüğü için genital bölgenin kuru tutulması gerekir. Islak mayoyla oturulmamalı, pamuklu iç çamaşırı giymeli, giyinmeden evvel genital bölge iyice kurutulmalıdır. Tuvalet temizliğinde bağırsakta bulunan bakteri ve mantarların vajinaya geçmemesi için önden arkaya doğru silinmeli..


Eczacınızın önerisi; Günümüzde kadın sağlığını koruyacak olan pek çok ürün piyasaya verlmiştir. Özellikle Kremaria Trianda bitkisinin özüyle yapılıp vajen içinde asiditeyi, sağlayan Lactic asid ve antibakteryel etkisi için kullanılan Boric asit ile güçlendirilmiş olan duşların rutin olarak kullanımları yukardaki enfeksiyonların daha oluşmadan engellenmelerine bile neden olmakatadır. Hastalık belirtisi kendini göstermişse gene Kremaria Trianda bitkisinden yapılan vajjinal tabletler (Ovul) kullanılmalıdır. Bu tabletler Kremaria Trianda nın yanı sıra vajinal sağlıklı bakterileri içeren probiotikleride içermektedir. Bu nedenle vajinal sağlığı sağlamakla kalmayıp korumaktada üstün etkisi bulunmaktadır. Her akşam bir tablet vajen içersine itilebildiği kadar derine tatbik edilerek sabah da gene Kremaria Trianda lı bir duş ile vajen yıkaması yapılarak kısa sürede sağlığa kavuşulabilir. Bazı durumlarda eşinize de tedavi verilebilir. Tedavi enfeksiyon etkeninin cinsine bağlıdır. Kremaria Trianda bitkisi özellikle mantara ve bakteryel enfeksiyonlara etkin olduğundan her iki ayrı kökenli rahatsızlıklarıda tedaviye ve bu rahatsızlıklardan korunmaya kullanılabilir.Tedavi sırasında cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.
 

Mehmet Müderrisoğlu
Eczacı

Rebul Eczanesi

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.