İLAÇ KULLANIRKEN DİKKAT EDİLECEK GIDALAR VE BESİN DESTEKLERİ

Yediklerinizin içtiklerinizin bazen kullandığınız ilaçların etkilerini artırdığı veya azalttığı bilinmektedir. İlk kez bir ilacı almadan önce, uzak durmanız gereken herhangi bir şey olup olmadığını öğrenmek için doktor veya eczacınızla konuşun.

Greyfurt

Bu narenciye meyvesi, bağırsaklarınızdaki bazı hücrelerin vücudunuza girme ve ilaçları taşıma şeklini değiştirir – 50’den fazla ilacı etkileyebilir. Alerjiler için fexofenadine gibi ilaçların etkisini azaltabilir ve atorvastatin gibi kolesterolünüzü düşürenler de dahil olmak üzere diğerlerinin etkisini artırabilir.

Süt

Süt ürünleri vücudunuzun belirli antibiyotiklerin etkisini azaltabilir. Süt, kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller, protein ve kazein gibi maddeler içerir. Bu nedenle eczacınıza ve doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Meyankökü

Bazı insanlar bunu sindirime yardımcı olmak için bitkisel bir ilaç olarak, bazıları da yiyecekleri tatlandırmak için kullanır. Ancak meyankökü bir kimyasal olan glycyrrhizin içerir, transplant yapılan kişilerin yeni organlarını reddetmelerini engellemek için kullanılan, siklosporin de dahil olmak üzere bazı ilaçların etkisini zayıflatabilir.

Çikolata

Özellikle koyu ve yüksek kakao içeren çikolata, zolpidem tartrat gibi, sizi sakinleştirmek ya da uyumanızı amaçlayan ilaçların etkilerini zayıflatabilir. Ayrıca metilfenidat gibi bazı uyarıcı ilaçların gücünü de artırabilir. Ve eğer depresyon tedavisinde kullanılan bir MAO inhibitörü kullanıyorsanız, tansiyonunuzu tehlikeli derecede yükseltebilir.

Demir takviyesi

Bu, vücudunuz yeterince kan yapmadığında kullanılan bir destekdir. Tiroid hastalığında kullanılan ilaç olan levotiroksinin etkilerini azaltabilir. Bu ilacı ve multivitamin alırsanız, vitamin içinde demir olup olmadığını kontrol edin. Demir ihtiyacınız olduğunda mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.

Alkol

Alkol, bazı kan basıncı ve kalp ilaçları dahil olmak üzere, bazı ilaçları daha az etkili ve hatta işe yaramaz hale getirebilir. Ayrıca diğerlerini olması gerekenden daha güçlü hale getirebilir veya tehlikeli yan etkilere neden olabilir.  O nedenle ilaç kullanacaksanız veya kullanıyorsanız KESİNLİKLE ALKOL İÇMEYİNİZ.

Kahve   

Lityum ve klozapin gibi antipsikotik ilaçların etkisini zayıflatabilir, ancak diğerlerinin etkilerini – ve yan etkilerini – arttırabilir. Bunlar arasında aspirin ve albuterol  bulunur. Ayrıca vücudunuzun demir almasını ve kullanmasını zorlaştırabilir.

Antihistaminikler

Antihistaminikler, alerjilerin neden olduğu hapşırma ve burun akıntısına yardımcı olur, ancak bazı yüksek tansiyon ilaçlarının etkilerini azaltabilir ve kalp atış hızınızı artırabilir. Tansiyon ilacı kullanıyorsanız, alerjilerinizi yönetmenin diğer yolları hakkında doktorunuzla konuşun.

Anti-Epileptik İlaçlar

Bunlar epilepsisi olan kişilerde nöbetleri kontrol eder. Ancak antiepileptik ilaçlar, doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir.

K vitamini

K vitamini iki tiptedir; K1 kan pıhtılaşmasını sağlayan bir vitamin olup kan sulandırıcılarla birlikte kullanılmasında sakınca olur.  K2 ise yumuşak doku denilen damar, karaciğer ve böbrek gibi organlara kalsiyumun yapışmasını engeller ve kullanılan kalsiyum ile kemiklere daha çok yapışmasını sağladığı bilinmektedir.  Brokoli, Brüksel lahanası, lahana, maydanoz ve ıspanak, K1 vitamini bakımından en zengin olan yiyeceklerden bazılarıdır.

Ginseng

Ginseng, kan sulandırıcı warfarinin de etkisini azaltabilir. Ve kan inceltici ilaçlar heparin veya aspirin ile nonsteroid anti-enflamatuar ilaçları alırsanız, iç kanama olasılığını artırabilir. MAO inhibitörleri alırsanız, ginseng baş ağrısına, uyku problemlerine, hiperaktiviteye ve gerginliğe neden olabilir.

Sarı Kantaron

Bazen depresyonu olan insanlara yardım etmek için kullanılır ancak, bu bitkisel ilaç bunun veya başka bir sağlık durumunun kanıtlanmış bir tedavisi değildir. Karaciğerinizin bazı ilaçları zayıflatabilecek enzimleri salgılamasına neden olabilir. Bunlar arasında kalp rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılan lovastatin, erektil disfonksiyon ilacı sildenafil ve benzerleri, digoksin gibi ilaçlar bulunur.

Ginkgo Biloba

Bazı insanlar bu bitkiyi yüksek tansiyon, demans, kulak çınlaması ve diğer koşullara yardım etmek veya önlemek için kullanırlar. Karbamazepin ve valproik asit dahil nöbetleri kontrol etmek için kullanılan ilaçların etkisini zayıflatabilir.

İlacı her zaman bir bardak oda ısısındaki SU ile alınız. Su sadece ilacın midenize inmesine değil midenizi rahatsız etmeden çözülmesine yardımcı olmaktadır. 

Yorum Ekle

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.