Huzursuz Bacak Sendromu

Husursuz Bacak Sendromu kısa adıyla HBS toplumda çok sık görülen ve nedeni henüz kesinlikle bulunamamış bir rahatsızlıktır. 

Adı gibi bacaklarda ve özellikle de istirahat ederken ortaya çıkan ve rahatsızlık yaratan bir durumdur. Bacaklarda uyuşma, pirelenme, yakınmalar ve şiddetli hareket ettirme arzusu ile belirir. En önemli özelliklerinden biri ise hareket ile azalmasıdır. Her iki bacakta olabileceği gibi tek bacakta da olabilir. Bulguların sıklıkla akşamları ortaya çıkması nedeniyle bu rahatsızlığa sahip olanlarda uyku bozukluklarına da neden olduğu bilinmektedir.  Her yaşta olabilecek bir rahatsızlık olmakla birlikte kadınlarda daha sık görüldüğü de bilinmektedir. Henüz nedeni ve teşhisi bulunamadığı için kesin bir tedavi yolu mevcut değildir.

HBS YORGUN VE HUZURSUZ BACAK JELİ

Gerçekte bir tedavi yöntemi olmamakla birlikte yakınmaları genellikle uyku öncesinde ortadan kaldırmaya yarayıp yorgunluğu ve huzursuzluğu bacaklarınızda belirmeye başlayan ince mavi damarların görüntüsünü gidermeye yardımcı olan bir jeldir.

İÇERİĞİ:

AESCULUS HIPPOCASTANUM: At kestanesi extresi olup içerisinde AESCİN denilen bir maddeyi içerir. Bu nedenle ödem giderici ve bilhassa bacaklardaki damarların elastikiyetini arttıran özelliktedir.

RUSCUS ACULEATUS: Toplar ve kılcal damar hastalıklarında kullanılır. Damar daraltıcı, ödem giderici olarak tanımlanır.

TROXERUTİN: Dekonjestan, antioksidan ve antienflamatuar aksiyona sahiptir. Vasküler duvar iltihabını azaltır, toksisitesi yoktur.

VİTİS VİNİFERA: Üzüm çekirdeği yağı en önemli E Vitamini kaynaklarından biridir. Yüksek miktarda tokotrienol ve tokoferol içerir. Üzüm çekirdeği yağı sahip olduğu bu özellikler sayesinde gıda, farmasötik ve kozmetik alanlarında çok kullanılır hale gelmiştir. Üzüm çekirdeği üretiminin artması ve sahip olduğu benzersiz nitelikler sebebiyle üretimi daha fazla önem arz etmektedir.

HEDERA HELİX: Damar cidarlarını güçlendirir, elastikiyeti arttırır.

POLYGONUM FAGOPYRUM: Kan dolaşımını düzenler, özellikle bacaklardaki biriken kanın dolaşımını arttırarak bacakların rahatlamasını sağlar.

MENTHOL ve CAMPHOR: Bu karışım ile bacaklarda oluşan ısınmanın giderilmesi sağlanır.

HBS JELİN KULLANILMASI

Bacaklara ve ayaklara birer nohut kadar sürmekte faydalı olacaktır. Günde istendiği zaman birden fazla da kullanılabilir. Bacaklarda görülen mavi ince damarların yok olmasına yaradığı gibi bacaklarda oluşan yorgunluk ve huzursuzluğun da giderilmesine yardımcı olur. 

Kullanımı ise huzursuz bacaklarda huzursuzluğun başlamasından birkaç dakika önce uygulaması yeterlidir. Yorgunlukta istendiği zaman yeterli oranda kullanılası gerekir. Varisli bacaklarda en az günde iki kere ince mavi damarların üstüne hafif bir masajla sürülmesinde fayda olacaktır.  Bacaklardaki huzursuzlukta bacaklar soğuk suyla ıslatıldıktan sonra kurulamadan üstüne tatbik edilecek olursa etkinin hızlandığı gözlemlenmiştir.

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.