Hayatımız Kana Bağlı

HAYATIMIZ KANA BAĞLI

İnsan yaşamının en önemli varlığı KANıdır. Vücudumuzda bir nedenle kanımızın eksilmesi telafisi çok zor olaylara neden olabilir. Bir kazada ilk yapılacak işlem kanamanın kesilmesidir, gebelikte ilk kontrol edilen konu hamile kadının kan seviyesidir, büyüme çağındaki çocukların kana ihtiyacı da yükselmektedir. Kan dediğimiz zaman kandaki HEMOGLABİN seviyesinden söz ediyoruz, dünya sağlık örgütünce tespit edilen tedavi sınırları ise;

– 0,5-4,9 Yaş bebeklerde Hb<11gr/dl.

– 5-12 yaş çocuklarda Hb<11,5gr/dl.

– Kadınlarda Hb<12gr/dl.

– Gebe kadınlarda Hb<11gr/dl.

– Erkeklerde Hb<13gr/dl. Olarak saptanmış.

Bu seviyelerin altına inildiğinde mutlaka bir demir iyonu içeren bir ilaç kullanılmalıdır. Demir ince bağırsaklardan diffusyon yoluyla emildiği için ancak %15 biyo yararlanım sağlar. Bu ilaçların genelde oluşturduğu yan tesirler ise kullanıcıları oldukça etkiler.bunların başında gastrointestinal yan etkiler en başlıcalarıdır, kabızlık, diyare, bulantı, kusma, mide yanması, gün boyu ağızda metalik tat ilaca uyumu ve devamı zora sokar.

Oysa bu gün sukrozomiyal yapıya sokulan bir demir preparatı mevcut. SİDEFER kullanımı kolay ve yan etkilerden arınmış bir besin desteğidir. Biyoyaralanımı intravenöz demir preparatları ile eş değerde olan bu SİDEFER stik tabir edilen küçük poşetlerde B6ve 12,C,Folik asit içermektedir. Poşet ucundan açılınca direkt olarak ağıza dökülünce nefis tadıyla birlikte derhal dilde çözülüp damardan iğne yapılırcasına kana geçebilmekte. İçimi kolay olduğu kadar yan etkilerden de arındırılmış bir besin desteğidir. Çocuklar için damlası, hamileler için kapsülü mevcuttur. Kabızlık veya ishale neden olmayıp dişleride boyamaz ve ağızda metalik tat bırakmaz. Çok daha hızlı neticeye varılabilen bir tedavi şekli olan sukrozomiyal demir daha çabuk iyileşmeyi de sağlar.

Ecz. Mehmet Müderrisoğlu

1 Yorum

  • Birsen
    Gönderildi 4 May 2020 10:54 0Likes

    Sidefer in kullanım süresi nedir ( kaç ay kullanmak gerekir.)

    Bir kutuda 20 toz paket bulunuyor bu da ayda 20 gün yeterli mi demek oluyor.

Yorum Ekle

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.