Güzellik

Bir an durun ve gözünüzde gerçekten güzel bulduğunuz birinin görüntüsünü canlandırın. Belki de pazarda alışveriş yaparken gözünüze çarpan “o güzel kız” veya  “yakışıklı çocuğun yüzü” olabilir. Onları sizin için güzel yapan nedir? Kelimelere dökmek zor olabilir ama “güzelliği tarif etmek ” Güzelliği tanımlayan mutlak kurallar olmasa da, yine de bazı temel özellikleri deneyebilir ve değerlendirebiliriz.

Cildimiz ile başlayalım. Sonuçta, cildimiz insanların gördüğü ilk şeydir; ruh halimizi ifade eder, farklı tonları duygularımızı, sağlık durumumuzu ve bir şekilde genel özümüzü ortaya çıkarır. Elbette pek çok insan, insanı güzelleştirenin sadece dış görünüşünün olmadığını bilmek şeklinde savunacaktır. İç organlarını bir fabrika olarak görmeli, sessiz ama çok çalışan.  İşler doğru gittiğin de ses vermeyen ama en ufak bir aksamada öncelikle ruh halini sonrada cilt de kendini belli eden arazları çıkarır. Her zamankinden daha çılgın ve karmaşık olan modern yaşam, vücudumuzu olması gerekenden çok daha hızlı dejenere etme, alevlendirme, oksitleme ve yaşlandırma yeteneğine sahip toksik maddelerle doludur. Bu patolojik yaşlanma – fizyolojik yaşlanmadan farklı olarak – tüm modern hastalıkları davet eder mahiyettedir. Cildimiz dahilen oluşan her türlü rahatsızlığın dışa vuran işaretlerini taşır.  Aynı şekilde ruhen yaşanan olumsuzluklarda cildimizde benzer reaksiyonlara girer.  Bu nedenle cildin güzelliği dahilen ve ruhen sağlıklı bir yaşamla mümkün olabilmektedir.

Bu nedenle cildinizin güzelliği için doğru beslenmeniz yeterli olmakla birlikte tarımın sanayileşmesiyle azalan besin değerleri nedeniyle besin destek takviyeleri ile bu açıkların  kapanması gerekir.  Tabii cildin güzel ve taze görünümünü koruması da doğru kozmetiklerin kullanılmasıyla mümkün olabilir.

Yorum Ekle

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.