Güneşten Korunmak İçin Doğal Formül

Geçmişte “Güneş giren eve doktor girmez” diye bir atasözü varken, günümüzde kansere bile neden olan güneşten nasıl korunabiliriz?

Yaz aylarında giysilerimiz incelir. Kısa kollu ve hatta kısa pantolonlu giysiler kullanılır. Bu da vücudumuzun güneş ışınlarına daha fazla maruz kaldığını ortaya koymaktadır. Bu nedenle cildimizi iyi ve doğru korumalıyız.

Yaz giysileri, kısa kollu kumaş gömlek, tişört gibi kıyafetler yaklaşık %5-15 arasında UV’den koruyor. Şapkaların da bu oranlara yakın koruduğunu düşünecek olursak artık güneşten korunmayı daha ciddiye alarak kullanacağımız kozmetikleri de ona göre seçmemiz gerekmektedir.

Bir güneş kremi alırken neye dikkat etmemiz gerekeceğini sizlere belirtmek isterim;

             PARABEN içermesin

            METHOXYCİNNAMATE olmasın  

Bu iki maddenin kullanımı yüksek oranlarda olup ciltten kolayca emilebilmekte ve metabolizmanın östrojen üretimini artırmasına neden olduğu iddia edilmektedir.  Östrojenin normal seviyelerin üstünde artması halinde kadınlarda meme kanserini tetikler, erkeklerde ses incelmesi ve fonksiyonel bozulma ile erkek çocuklarda jinekomasti denilen meme büyümesi olabileceği iddia edilmektedir. Henüz yasaklanmasa da böyle söylentilerin olması benim tavsiye sınırlarımı daraltmaktadır.

Ben bir örnek güneş kremini eczanemde SİYAH ÇAYDAN yaptım. Siyah çayın UV absorbansı değerli bir Türk bilim adamı tarafından saptanmış biz de onu formülümüzde kullandık.  Ayrıca Macademia Nut Oil ile cildin dış etkenlere karşı korunmasını sağlamaktayız. Cildin daha hızla bronzlaşması içinde Melanobronz kullanmakta olup kimyasal bir filtre kullanmadık.  Ancak Çinko oksit ile Titan oksit ile vücudumuza ulaşan güneş ışınlarının yansıyarak cilde zarar vermesi önlenmektedir.

Güneş kremi alırken SPF 30 veya 50 alın ama sakın 50’nin üstünde bir değer almayın.  Cildi esmer veya daha koyu olanlar için 30 yeterli gelebilir, ancak güneşe hassas açık renkli tenlilerin 50 faktörü tercih etmesi gerekir.  Eğer denize giriliyorsa mutlaka çıktığınızda duşunuzu alın ve tekrar kremlenin, denize girmiyorsanız her dört saatte bir mutlaka krem sürmeyi tekrarlayın.

İyilik ve sağlık dolu günler diliyorum.

Yorum Ekle

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.