Grip: Önlemenin kolay yolu

Biraz öksürüp kırıklık hissettik mi hemen kendimize “grip oldum” etiketini yapıştırırız.  Oysa bu basit bir soğuk algınlığından başka bir şey olmayabilir.

Grip virüslerin neden olduğu mikrobik bir hastalıktır. Kişiden kişiye çok kolay bulaşabilmektedir. Alışveriş yaptığınız markette sizden önceki müşterinin hapşırıp dokunduğu market arabasından bile mikrop size bulaşabilir. Bağışıklığınız güçlüyse bir sonraki durağa kadar mikrobu taşır ve bağışıklığı zayıf olana bulaştırırsınız. Özellikle okul çağındaki çocuklarda hastalığın yayılması çok hızlı olmaktadır.

Ladin familyasına bağlı olan Cistus Criticus ekstresi ile yapılan bir boğaz pastiline Dünya Sağlık Örgütü’nce tarafından ilk kez “gribe karşı etkili” etiketini kullanmaya onayı verildi.  Bu tip hastalıklar soluma yoluyla bulaştığından vücuda giren virüsler eğer hücre içine girmezlerse tutunacak yer bulamadıklarında yok olup giderler. 

Okula gidecek olan çocuğa her sabah bu pastilden bir tane vererek onun arkadaşlarından hastalık kapmasını önleyebilirsiniz. Toplu alanlarda bulunacak erişkinlerin de aynı şekilde korunmak için bir pastil kullanmaları tavsiye olunur.

Emme kabiliyetine ermiş olan çocuklardan her yaşta insan pastil kullanabilir. Hamileler ve diabet hastaları bile kullanabilir. Hastalanıldığında kullanılırsa hastalığın daha kısa sürede iyileşmesini sağlar. Bir pastilin 6 saat süreyle sizi bakteri ve virüslerden koruduğunu da ilave etmek isterim. Önümüz kış hele sigara içiyorsanız, bağışıklığınız zayıf ise hiç korkmadan kendinizi günde 1-2 pastil emerek koruyabilirsiniz.

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.