Grip aşısı takvimi değişiyor

Ekim ayının ortasında yazdan kalma günleri, Mayıs’ta kış soğuklarını yaşar hale geldik. Grip aşısının takvimi değişiyor!

Artık mevsimler kitaplarda yazıldığı dönemlerde yaşanmıyor. Küresel ısınma nedeniyle mevsimsel hastalıklar alışılagelmiş dönemlerin dışında da görülmeye başlandı.

Bu konudaki değişim ve gelişmeleri grip vakaları konusundaki istatistikler çok çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor. 

2014-2015 sezonunda grip sizce hangi ayda pik noktaya ulaştı? Ocak mı dediniz? Ocak ve hatta şubat bile değil. Sağlık Bakanlığı verilerine göre geçen sezon grip vakaları mart ayında pik noktaya ulaştı. Mayıs sonuna kadar da görüldü. 

İklim değişikliğine ayak uyduramayanlar deyim yerindeyse patır patır döküldü. Önlemini alıp grip aşısı olanlar kışı rahat geçirirken nisan – mayıs döneminde gribe yakalandı.

Yaklaşık 6 ay süreyle koruma sağlayan grip aşısı geçen yıllarda ağustostan itibaren yapılıyor, koruyuculuğu bahar mevsiminde sona eriyordu.

Mevsimlerdeki değişimleri dikkate alan sağlık otoriteleri aşı takvimini değiştirmeyi tartışıyor. 

Yeni yaklaşıma göre grip aşısı ekim sonu –  kasım başında yapılacak ve mayıs başına kadar koruyuculuk sağlayacak.

Dünya Sağlık Örgütü, kronik hastalığı olanlar, 65 yaş üzeri yaşlılar, sağlık profesyonellerinin grip aşısı olmalarını öneriyor. 

Biz eczacılar, sağlıklı bir kış geçirmek isteyen herkese grip aşısı olmalarını öneriyoruz. 

Unutmayın grip soğuk algınlığı değildir, ciddi hatta ölümcül olabilen bir hastalıktır. Yüksek ateş, öksürük, bulantı, kusma ve şiddetli halsizlikle başlayıp daha ileri safhalara taşınan bir rahatsızlıktır.  

“Geçen yıl aşı oldum sonra da grip oldum” diyenlere grip olmadıklarını soğuk algınlığı geçirdiklerini söylemek isterim. Bu ince noktayı özellikle ayırt ederek grip aşısının önemini görmenizi isterim.

Hemen bir eczaneye başvurup grip aşısı olun, kışı gripsiz geçirin. 

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.