GÖZ ALTI TORBACIKLARININ ÖNLENMESİ

Göz torbacıklarının oluşumu hemen herkes tarafından istenmeyen bir görüntü oluşturur.  Bu torbacıkların oluşumunu önlemek ise bazı konulara dikkat edilerek sağlanabilir.

Tuzu ve tuzlu yiyecekleri kesin vücudunuzun su tutmasını böylece engelleyin.  Tuzu günlük diyetinizden çıkardı. Hatta azalttığınız oranda rahatlamaya başlarsınız.

Sigara, genel sağlıkla ilgili zararlarına ilaveten göz altı şişlerinin oluşmasına neden olmaktadır.  Sigarayı kesin veya çok azaltın ki göz altlarınız şiş gözükmesin.

Alkol almak da göz altlarının şişmesine neden olmaktadır. Azaltmak veya alkolü kesmek göz altı şişlerini önleyecektir.

Her akşam yatmadan makyajınızı siliniz, yüzünüz temizlendikten sonra varsa göz altı kreminizi sürünüz, şişlerin oluşumuna izin vermeyecektir.

Varsa kullandığınız ilaçlar, içinden çıkan prospektüsleri dikkatlice okuyun gerekirse size öneren doktorunuza baş vurunuz.

Poşet çayı içtikten sonra soğuyan poşeti gözlerinizin üstüne gelecek şekilde koyun ve 15 dakika sırtüstü yatın.  Eczanelerde satılan göz kadehlerinden alınız ve içerisine soğumuş veya gözünüzün dayanabileceği ısıda çay koyun ve gözünüzü içerisinde birkaç kez açıp kapayın ki günün yorgunluğunu alsın.

Varsa alerjilerinizden kurtulmanın yolunu bulun.  Doktorunuzdan özellikle mevsim geçişlerinde oluşmakta olan alerjinizle baş edebilmek için çareler öğrenin.

Burun yollarını açık tutun. Deniz suyu ile burnunuzu yıkayın, nefes yolları açık kalsın.

Akşam yatakta  yatış pozisyonunuzu değiştirin.  Belki daha rahat uyuyacak, yüzünüz dinlenmiş uyanacaksınız.

Akşamları gözünüze soğuk kompres yapınız.  Bunları yapabilmeniz için eczanelerde donmuş gözlükler bulabilirsiniz.  Hiçbir şey bulamazsanız bile salatalıktan kalınca bir dilim kesip gözlerinizin üstüne koyunuz, şişlerin inmesine veya oluşumuna engel olabilir.

Yorgun bir günün veya uzun seyahatlerin sonunda yeterli uykuyu almaya gayret ediniz.  Böylesi yoğun günlerin sonunda uyumakta sıkıntı çekerseniz 3 veya 9 miligramlık Melatonin kullanınız.

Yorum Ekle

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.