Gıdaları Nasıl Saklamalı, Nasıl Tüketmeli?

GIDALARI YEMEKTEN SONRA BİR SAAT İÇERİSİNDE SOĞUTUCUYA KOYUN

Gıda zehirlenmesine neden olan bakteriler oda sıcaklığında hızla büyür. Güvenli olduğundan emin olmak için yiyecekleri, pişirildikten veya ısıtma tepsisi gibi bir ısı kaynağından çıkarıldıktan 2 saat sonra buzdolabına veya dondurucuya koyun. Dışarısı sıcaksa (30C’nin üstünde), bunu 1 saat içinde yapın. Her 3 kişiden biri bir gecede dışarıda kalan pizza yemeyi kabul ediyor. Bu dilimler saatlerce beklemişse, onları atın. Artan yemekleri oda sıcaklığına gelene kadar beklemeniz gerekmez. Sıcak yiyecekleri doğrudan buzdolabına koyabilirsiniz. Çorba kazanı veya bütün tavuk gibi büyük miktarların soğuması çok uzun sürebilir. Onları hızlı bir şekilde soğutmak istiyorsanız, daha küçük, kaplara bölebilir veya soğumasını hızlandıracak imkanlar yaratabilirsiniz.

Amerikalıların üçte birinden fazlasında çok sıcak buzdolapları var. Bu bakteri üremesine neden olabilir. Buzdolabınızın 6 derece veya altına ayarlandığından emin olun; dondurucu 0 veya altında olmalıdır. Kumanda tam sıcaklığı göstermiyorsa, bir soğutucu dolap termometresine ihtiyacınız olabilir.  Bu, soğuk havanın yiyecekleri dolaştırmasına ve soğutmasına yardımcı olur.

Sizi hasta edebilecek bakterileri göremezsiniz, koklayamaz veya tadamazsınız. Yiyecek zehirlenmesine karşı korumak için, yiyecekleri buzdolabında 3 ila 4 gün sonra atın veya derin dondurucuya taşıyın. Donmuş artıklar uzun süre güvende olsalar da 3 ila 4 ay sonra lezzet ve doku kaybederler. Her zaman hava geçirmez ambalaj veya kap kullanın ve derin dondurduğunuz tarihi not edin.

Donmuş yiyecekleri sıcak suya koymak veya eritmek için tezgahın üstünde bırakmak bakterilerin daha hızlı büyümesini sağlayabilir. Bunun yerine, buzdolabında onları çözün. Her 1 ila 5 kilo yemeğin çözülmesi 24 saat sürecektir. 

Daha hızlı bir yolamı ihtiyacınız var? Kalmış ve donmuş gıdaları mikrodalga, fırın veya ocakta da çözebilirsiniz.

Yemekleri dondurmak bakteri üremesini yavaşlatsa da onları öldürmez. Yemek artıklarını erittiğinizde, bakteriler tekrar büyümeye başlayabilir ve sizi hasta edebilir. Bu yüzden çözülmüş artıkları doğru şekilde tekrar ısıtmak önemlidir.

Arta kalan yemekleri dondurduktan sonra tekrar yiyebilmek için yavaş yavaş ısıtın veya mikrodalgaya koyarak daha süratli çözülmesini sağlayın. Bir yemeği bir den fazla dondurmayın.

Donmuş gıdaları hızla çözebilmek için mikrodalga fırın kullanacak olursan donmuş gıda kabınızın üstüne plastik bir kapar koyun ve arada karıştırarak ısının gıdalarda homojen olarak dağılımını sağlayın. Mikrodalga kullanıyorsanız yemeğinizi ısıttıktan sonra birkaç dakika bekleyiniz ve sonra yemeğe başlayınız.

Yorum Ekle

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.