EVDEN ÇALIŞMA (HOME OFFICE)

Kalabalık ve hareketli bir iş hayatından sonra evden hiç çıkmadan bütün dünya ile olan ilişkinizi yemek yediğiniz masadan veya yataktan yapabilir olduk.  Gerçekten de pek çoğumuz iyimi kötümü henüz karar verebilmiş değil. 

Eğer yurt dışı ile ilişkili bir konumunuz da varsa işiniz eskisi gibi sabah sekiz otuz akşam beşte bitmiyor ve sizin dinlenme saatinizde telefonunuz çalıyor veya mesajlarınız yağıyor.  Artık siz sekiz saatini işinde geçiren olmadığınız gibi yirmi dört saat uyanık olma durumundasınız.  Kıyafetinizin rahatlığı, ev ortamında bulunmanız, otobüs bekleme trafikte sıkışma dertlerinizin olmayışı size başta hoş gelse de kaslarınızda oturmanın vereceği sıkıntılar bu gün değilse yarın başlıyor.  Artrit, kardiyolojik hastalığınız veya diyabetiniz varsa hareketsizlik sizde hayati tehlikeleri de beraberinde getireceği için çok dikkatli olmanız da fayda olacak. 

Bilgisayarınızı açtığınız yere dikkat ediniz, önünüzde bacaklarınızı uzatacak yer olmasını sağlayın, yani çekmeceli bir mobilyanın önünde oturacağınıza bacaklarınızı rahatlatabileceğiniz bir yeri seçin. 

Oturacağınız koltuğunuzu doğru seçin, hem dik hem de sırtınızı dayayabileceğiniz bir koltuk olmasına dikkat ediniz.  Ne de olsa gününüzü burada geçireceğinizi için rahat ve ergonomik olmasına gayret ediniz. 

Ayaklarınızı dayayabileceğiniz bir imkanı yaratın.  Ev imkanlarında bir dayanak bulamasanız kalınca bir kitabı ayağınızın altına koyun.  Boyun, sırt  ve omuz ağrılarını önlemek için ekranınızın ekranına dik açıdan bakınız.  Eğer gözlük takıyor ve multifokal ise bu şekilde ekrana bakmanız daha kolay olacaktır.  Birden fazla ekranda çalışıyorsanız her ikisini de dik açıdan takip edebileceğiniz bir yerleşimi tercih ediniz. 

Aydınlanmayı doğru seçin.  Eğer aydınlık gün ışığındaysanız ekranın parlamasını önleyecek bir konumda oturun.  İç alanlarda çalışacaksanız kitap okuyabileceğiniz yoğunlukta ışığa sahip olmanız gerekir.  Sık sık ara verin ve her arada mutlaka su için.  Bu şekilde hem şişmanlamayı önlemiş hem de kuruyan sistemin yaratacağı etkilerinden korunmuş olursunuz. 

Bilgisayarın klavyesini el altında tutunuz.  Klavyenizi kullanımı kolay ve sizi yormayacak bir yere koyunuz.  Bilgisayar mouse’unu sürekli kullanacağınız için bilek altına ufak bir destek koyunca karpal tünel rahatsızlığını da önlemiş olursunuz.  Gün içersin de sık sık telefonda konuşmanız gerekiyorsa kulağınıza dayamadan boynunuzla sıkıştırmadan yakın mesafeden hoparlörü açık konuşabilirsiniz. 

Verdiğiniz her molada kaslarınızı gerecek egzersizleri uygulamaya başlayınız.  Belinizi, boynunuzu dairesel hareketlerle gevşetin, dizlerinizi kırarak birkaç defa oturup kalkın, kollarınız öne uzatarak avcunuzu kapatıp açın. 

Evde olmanız gün boyu pijamayla oturmanızı gerektirmez, işe giderken nasıl giyiniyorsanız ona yakın giyinmenizde yarar vardır.  Aniden görüntülü konuşmaya hazır olmalısınız.  Dikkat ediniz evde ve sadece belden yukarısı gözüktüğü için rahat davranıp altınızda külotunuzla çıplak ayaklarla oturuyorsanız kapınız çaldığında açmanız gerekirse mahçup olabilirsiniz.  Evden çalışmanın getireceği zorluklardan biride çocuklara laf geçirmek oluyor.  Uzun sürecek ve aklınızı tümüyle vermeniz gereken bir toplantıya giriyorsanız çocuklarınızı yanınızdan uzaklaştırın ve azami sessizliğe ve hareketsizliğe önem verin. 

Evden çalışmanın zorluklarından biri de mutfağın size çok yakın olmasıdır. Her molada bir şey yiyecek olursanız sonunda içine girmekte sıkıntı duyacağınız kıyafetleriniz çoğalır.  Bu nedenle her gün açık havada en az bir saat yürümeye bakın.  Yeni dönemde alışmanız gereken evden çalışma koşullarına kendinizi alıştıracak olursanız hem sağlığınız hem de konsantrasyonunuzun daha verimli olacağına inanabilirsiniz.

Yorum Ekle

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.