EV KARANTİNASINDA OLANLAR İÇİN BASİT EGZERSİZLER

Karantina süreci içerisinde ne kadar evlerimize kapanacağımız tamamen toplu disiplinimize bağlı bir süreç olmaktadır.  Pazar günü (22 Mart’ta) halkın kendini hiç kural dinlemeden sokağa atması, ne yazık ki bu durumun aylar boyu devam edeceği ve ölümlerin çok ama çoook yükseleceği inancını bende yaratmıştır. 

Ortada müthiş bir SAVAŞ var, düşman çok güçlü işgal etme yeteneğinde, gözle görülmediği gibi özellikle zayıf bulduğunu da birkaç gün içerisinde öldürebilmektedir.  Evde kaldığımız süreç içerisinde alışmadığımız bir hareketsizlik vücudumuzda başka sorunlara da neden olabilir.  Bu nedenle her gün sadece 7-8 dakikalık ama bilinçli vücut esnemelerini yapmamızda fayda olacaktır.

Adım Adım Egzersiz

1,  Ayağa kalkın ve bacaklarınızı yana açarak ellerinizi başınızın arkasından kavuşturun ve zıplayarak 8 kere  bacaklarınızı kapatıp açın.

2,  Belinizi dik tutarak bir iskemleye 8 kere oturup kalkın.

3,  Sırtınızı duvara yaslayın ve sırayla dizlerinizi 8 kere çekebildiğiniz kadar yükseltin

4,  Duvara karşı dik durun ve iki elinizi yükseltin ve ancak duvara değiyormuş gibi belinizi eğerek öne uzatın ve belinizi 6 kere esnetebildiğiniz kadar esnetin.

5,  Şimdi yere uzanın elleriniz yere bakarken dizlerinizi kendinize çekin ve öne uzanarak yere koyun. Bu hareketi 4 kere tekrarlayın.

6,  Aynı şekilde yerde yatarken dizleri kendinize çekin ve şimdi bir sağa bir sola çevirin bu hareket de 8 defa tekrarlanmalı.

9,  Yerde yatarken iki bacağınız birleştirin ve 4 kere doksan derece kaldırıp indirin.

10,  Ayağa kalkın ve iki elinize yarım litrelik su şişesi alın. Şimdi her iki elinizi öne uzatın ve 4 kere kollarınızı yana ve öne yavaş yavaş uzatın.

11. Su şişeleri elinizdeyken kollarınızı 8 kere yandan yukarı kaldırıp indirin.

Bu hareketler kalbinizi yormadan kan dolaşımınızı arttıracaktır.  İlave bir malzemeye gerek duymadan evde kaslarınızı esnetebileceğiniz imkanları sunacaktır.

Yorum Ekle

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.