DÜNYAYI TÜKETİYOR MUYUZ?

Ne yazık ki EVET! Dünyayı tüketiyoruz. Havadaki oksijeni, denizdeki canlıları, topraktaki bereketi, sebzelerdeki vitamini, hayvanlardaki proteini TÜKETİYORUZ. Tabiidir ki yediğimiz gıdalardan yeterli beslenmeyi edinemeyince vücudumuzda oluşan reaksiyonların da eksik veya yanlış olmalarını önleyemiyoruz. 

Kromozomlar hayatın temel taşlarını içeren genetik maddelerdir, başka bir tanımla DNA çubuklarıdır. DNA ise vücudumuzun nasıl büyüyeceği, gelişeceği ve işlevlerini göstereceğine dair talimatlar veren özel kodları taşırlar.

Telomerler ise kromozomların bütünlüğünü korumakta çok önemli rol oynayan kromozom uçlarıdır. 

Telomeraz enzimi ise telomerlerin bakımını yapan ve kısa telomerleri uzatarak onaran bir enzimdir.

Herhangi bir yaşta telomerlerin uzunluğu bir organizmanın yaşlanma derecesini en iyi gösteren işaretlerden biridir ve bu nedenle organizmanın biyolojik yaşını belirlemede kullanılabilirler.

Sigara, alkol, obezite, kötü beslenme, hava kirliliği, stres gibi etkenler telomerlerin kısalmasına neden olmaktadır.  Kısalan telomerler ise dokularda yaşlanmaya neden olmaktadır.  Buna ilişkili olarak da bağışıklığın azalması, kalp kası zafiyetleri, akciğer alveolar hastalıkları, deri ve damar hastalıkları gibi daha pek çok hastalığın oluşumu doğar.

Doğru beslenme, doğru besin takviyeleri ve düzgün bir yaşam aldığınız yaşın en az on yıl gerisine atacaktır sizi.  Günümüzde ülkemizde gerçek yaşı ile biyolojik yaşı aynı veya daha genç olan insana rastlamak pek mümkün değil. Oysa 40 yaşlarındaki birisiyle bir çalışma yapan az beş, 60-80 arası insanlarda ise yapacak olursak 6-10arası daha yaşlı olduğumuz görülecektir.  Yapılacak özel bir çalışma ile on yaş gençleşmenin mümkün olduğu tespit edildi. Başka bir deyişle telomerlerin uzaması sağlanarak daha sağlıklı ve uzun yaşama mümkün olabilmekte. Bu konuda cycloastragenol, desteği ile ömrün arttığı kanıtlanmış ve yaşa bağlı çeşitli biyo belirteçleri azalttığı gösterilmiştir.  Alzheimer, Parkinson gibi rahatsızlıkların belirtileriniz de azalttığı retinopati ve katarakt gibi dejeneratif rahatsızlıkları da azalttığı görülmüştür.  Omega-3 ve coenzim Q10 desteği ile de daha iyi hissedilebildiği ve daha sağlıklı yaşayabildiği saptanmıştır.

Devamı sonraki yazımda…

Yorum Ekle

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.