DEPRESYON NEDİR, NASIL ÖNLENİR?

İnsanı sadece korkuları, kaygıları depresyona sokmuyor, pek çok bünyesel eksiklikler de depresyona girmeyi kolaylaştırıyor ve/veya depresyona girmeye neden oluyor.  Belki de, bu eksikliklerin tamamlanması depresyon tedavilerinde en kolay yolların başında gelecektir.

DEPRESYONUN NEDENLERİ

VİTAMİN EKSİKLİĞİ

Vitamin D ve B12 nin yanısıra adeta bir moral vitamini diye de tanımlanabilecek olan B6 nın da eksikliği insanın depresyona girmesini kolaylaştırır.

UYKUSUZLUK

Belki uykusuzluğu tavukla yumurta ilişkisi olarak da tanımlayabiliriz.  Depresyonda uyku azalır, uykusuzluk depresyona neden olur.  İyi ve yeterli bir uyku hem yaşam keyfini verir, hem de yaşlanma önleyici (Antiaging) olarak da tanımlanabilir.  Bu nedenle uyku bir ilaç niteliğinde olmalı ve uykusuzluk ise tedavi edilmesi şart olan bir rahatsızlık olarak görülmelidir.

HORMONAL DENGESİZLİK

Özellikle tiroid hormonu eksikliği ile depresyon arasında ilişki açıktır.  Ayrıca metabolik sendromlular yani insülin direncine girenler az da olsa depresyon tehdidi altındadırlar. 

OMEGA 3 EKSİKLİĞİ

Omega 3 eksikliği ile depresyon arasındaki ilişki artık kesinleşmiştir. Beynin yüzde altmışını yağların oluşturduğu bilinirken bu yağların büyük bir miktarını ise Omega 3 yağının oluşturduğu bir gerçektir.  Özellikle omega 3 içerisinde bulunan DHA nın depresyon tedavisinde kullanılması adeta şart gibidir.  Özellikle doğum sonrası depresyon sıkıntısı çeken kadınların tedavilerinde omega 3 kullanımı çok iyi neticeler vermektedir.

KÖTÜMSERLİK

Her önünüze çıkan durumu kötümser bir ruh hali ile karşılarsınız.  Beklentileriniz hep kötümser oluşur.

KENDİNE GÜVEN AZALMASI

Ben yapamam düşüncesinin yer alması, cinsel ilgisizlikle başlayan başarısız birleşmelere kadar giden bir sürecin oluşu.

UNUTKANLIK VE KONSANTRASYON AZALMASI

Depresyonlarda en sık görülen sorunların başında gelir. Sizin için hatırlanması gerekmeyen konulara dahi ilgi göstererek unutmamayı deneyin.  Hatta sık sık geri giderek nelerin konuşulduğu nelerin yapıldığını hatırlamaya çalışın.

ERKEN VE KONTROLSUZ TEPKİLER oluşabilir, bunlardan zarar görmeye başlamadan kontrol altına almaya bakın.  Sizin geçimsiz, uyumsuz olduğunuz imajını çok çabuk edinmenize neden olan bu durumu mutlaka kontrol altına almaya bakınız.

İŞTAHINIZ DEĞİŞİR, çok  artabileceği gibi çok azalması da söz konusudur.  Mümkün olduğu kadar geçmişte yediklerinizin ölçüsünde ve doğru beslenmeye dikkat ediniz.

GENEL ENERJİ EKSİKLİĞİ

Hayat size zor gelmeye başlar ve hep kendinizi yorgun ve bitkin hissedersiniz. Hiçbir şey yapmak istemezsiniz.

SOSYAL ÇEVREYE İLGİNİZ AZALIR

En sevdiğiniz arkadaş topluluğundan bile kopmaya, yalnızlığı tercih etmeye başlarsınız.

DEPRESYONLA BAŞ EDEBİLMENİN YOLLARI

Öncelikle biraz sakinleşin.  Söylemesi kolay uygulaması çok zor olan bir şeydir sakinleşmek, ancak ilaç kullanmaktansa gayretinizi sakinleşme üstüne yoğunlaştırın.  Farkındalık egsersizleri, yoga gibi eğitimlere katılın.  Düzenli ve programlı egzersizleri uygulayın.  Depresyon nedenininiz işinizin yoğunluğu veya zorluklarıysa onu mesai arkadaşınızla paylaşmaya gayret ediniz.  İşinizden ayıracağınız zamanı başınızı dağıtacak konularda kullanın.  Bu bir hobi, gülebilecek bir TV programı, iş harici konuşmalar olabilir.  Hiç biri olamıyorsa bile açık havada yürümek size çok iyi gelecektir.  Kendinizi yürümeye alıştırın, yürürken müzik dinlemek size yürüme temponuzu da ayarlamanızı sağlayacaktır.  Müzik depresyonunuza iyi geleceği gibi temiz havanında size yarayacağını iyi bilmelisiniz.  Aklınızı dağıtacak, kendinizi kitabın dünyasına götürecek olan kitapları okuyun.  Nefes almayı öğrenin özellikle stresli dönemlerde karından derin nefes almayı bırakıp, göğüsten sık ve yüzeysel nefesler alıp veriniz.  İnternette nefes terapisi ile ilgili çekimleri de görebilirsiniz.  Unutmayın her sorunun çözüme ulaşması ancak sizin gayretinizle olacaktır.  Hiçbir ilaç sizi depresyona sokan nedenleri ortadan kaldırmaz, ama sizi o ortama alışmanızı kolaylaştırır.

DEPRESYONUN NEDEN OLDUKLARI

Saç dökülmesi belki de en sık duyulan ve nedeni depresyona bağlı gösterilen rahatsızlıklardan biridir.  İleri derecede olanlarda sakal kıran adı verilen kıllı bölgelerde para boyutlarında kelleşmeler olabilir.  Bu durumlarda dıştan bazı ilaçlı tedavilerin yanı sıra depresyonunuzu hafifletebilecek bazı besin desteklerini de kullanmanızda yarar olacaktır.  Hemoroidal sorunlarında, mide sorunlarının da depresyonla ortaya çıkabildikleri görülmektedir.  Daha doğrusu belki de depresyonun neden olmadığı konuları konuşabilsek daha kolay ve kısa olacaktır, çünkü baş ağrısından kansere kadar hemen her rahatsızlığın altında depresyon yatar.

DEPRESYONUN EN ETKİLİ İLACI, sizsiniz.  Bazen kendi kendinize yapabileceğiniz telkinler bazen bir yakınınızın desteği bazen de bir psikologla görüşmeniz sizi bu depresyondan en kolay kurtulmanızı sağlayabilecektir. Yukarıda sözünü ettiğim yöntemleri uyguladıktan sonra başaramıyorsanız depresyondan kurtulmaya bir Psikiyatri doktorundan yardım alarak size verebileceği bir ilaç dan destek bulmalısınız.  Çevrenizde kimse sizinle hasta olmaya veya ömür boyu sizin hastalığınızı çekmeye gelmemiştir bu dünyaya o nedenle biraz sonra terk edilmektense kendinizi iyi etmeye gayret ediniz.  Unutmayın her sabah yeni bir başlangıçtır, siz bitmedikçe dünya da bitmez.

Depresif durumlarda kullanabileceğiniz bazı besin desteklerine bakacak olursak;

“Griffonia simplicifolia” adlı bitkiden üretilir.

Depresif durumlardan ötürü uykusuzluk yaşıyorsanız PASİVALEM adlı besin desteğini tavsiye ediyorum, çünkü  5HTP, tam adıyla 5-hidroksitriptofan beyindeki hücreler arasındaki mesajların iletilmesini sağlayan “seratonin” nörotransmitterinin öncülüdür. Kendisi “Griffonia simplicifolia” adlı bitkiden üretilir. Çünkü seratonin beyindeki en önemli ileti araçlarından biridir. Ayrıca, uyku, uyanıklık dengesinde, açlık ve tokluk hissinin işlenmesinde, normal davranışların devam ettirilmesinde, rol oynar. Ayrıca beyindeki seratonin seviyesi azalmış bireylerde anksiyete (kaygı bozukluğu) ve depresyon görülür.  5-HTP, seratonin üretilmesi için bir araçtır.  Depresyon ve anksiyete problemlerinin oluşma mekanizmasındaki ortak nokta beyindeki seratonin düzeylerinin azalmasıdır. Dolayısıyla antidepresan kullanmak istemeyen ve basit depresyon/anksiyete bozukluklarında 5-HTP doğru bir seçim olabilir.  Passiflora yani çarkıfelek bitkisinin özü depresyonlarda ve uykusuzluklarda kullanılan bir antidepresan etkiye sahiptir.  Valerian kedi otu, özü uykuya dalmayı kolaylaştıran ve hızlandıran bir doğal güçtür.  Melissa ise sindirim sistemindeki tüm kramplara ve gaz şişkinliklerine iyi gelir, sakinleştirici etkisi olup korku ve depresyon sonucu olabilen sindirim problemlerine karşı başarı ile kullanılır, kalbi ve kan dolaşımını güçlendirir, yüzeysel kan damarlarını genişleterek yüksek kan basıncını düşürebilir, hipertroidizm de rahatlama sağlar, merkezi sinir sistemini yatıştırıcı etkisi vardır.  Akşamları yemekten sonra bir tane kullanılması yeterli olabilecektir.

S-adenozil metiyonin, S-adenozil L-metiyonin yada SAMe olarak bilinen bu madde oldukça önemli.

NEWSAME  S-Adenozil L-Metiyonin ile bir aminoasit olan metiyonin ile vücutta enerji kaynağı olarak kullanılan ATP’nin birleşiminden ortaya çıkan; S-adenozil metiyonin, S-adenozil L-metiyonin yada SAMe olarak bilinen bu madde oldukça önemli. Bazı araştırmalar major depresyon gibi ağır durumlarda SAMe’nin sık kullanılan trisiklik antidepresan ilaçlardan daha etkili ve iyi tolere edilebilir olduğunu gösteriyor, folik asit , B12 vitamini ile DNA sentezinde gerekli olduğu için hücre bölünmesinde önemli rol oynar, sinir sisteminin gelişmesinde oldukça önemli bir rolü vardır.

Stacalm ile hem sakinleşip hem de güzel bir uyku ile rahatlayabilirsiniz.

STACALM depresyon ve uykusuzlukta kullanılan yeni ve güçlü kollajen peptitdir. Stacalm vücudta depresyon sırasında azalan GABA ‘yı artırır, kortizol seviyelerini düşürür  ve doğal bir şekilde sakinleştirici etki gösterir. Ayrıca içeriğinde bulunan magnezyum ve B6 ile de sinerjik etki göstererek sinir sistemine olumlu etkilerde bulunur. Yine kaynağı bilinmeyen Fibromiyalji denilen ve özellikle kadınlarda görülen sebepsiz ağrı ve yorgunluklara da iyi geldiği görülmüştür. Stacalm ile hem sakinleşip hem de güzel bir uyku ile rahatlayabilirsiniz.

2 Yorumlar

 • Petek Özdemir
  Gönderildi 12 July 2020 17:27 1Likes

  Bilgiler için teşekkürler. 50 yaşında, kronik nir rahatsızlığım yok fakat bu aralar gece 2,00 gibi uyanıp bir daha uyuyamıyorum. Uyku içşn bunlardan hangisi en iyi seçim olur? Bağımlılık yaparlar mı? Melatonin desteği faydalı olur mu? Teşekkürler, iyi çalışmalar:))

  • Ecz. Mehmet Muderrisoglu
   Gönderildi 22 July 2020 13:49 0Likes

   Merhabalar,

   Bunların tümü besin takviyesi ve içlerinde bağımlılığa neden olacak herhangi bir katkı maddesi bulunmuyor. Düzenli uyku için en çok Stacalm’i öneririm. Tabii, balık alerjiniz yoksa çünkü balıktan elde edilen kollajen içeriyor. Melatonin desteği, uykuya dalmaya yardımcıdır. Ama eğer sık sık uyanmak ya da geceleri saat olarak yetersiz uyuma problemi varsa çok etkili olmayabilir. Umarım yardımcı olmuşumdur. Daha detaylı bilgi isterseniz eczaneden arayabilirsiniz: 0 530 902 51 91
   Sağlıklı günler dilerim.

Yorum Ekle

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.