D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

D Vitamini Eksikliğinin Etkileri

Vücudunuzun hastalıklara karşı korumak için yeterli D vitamini deposuna ihtiyacı vardır. Çalışmalar, D vitamini eksikliği ile inme ve kalp krizi, tip 2 diyabet, demans, kanser, multipl skleroz, enfeksiyon, irritabl bağırsak sendromu ve hatta obezite gibi kardiyovasküler olaylar arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir .

D vitamini eksikliği bugün daha da kritiktir, çünkü 11.000’den fazla katılımcıyla yapılan büyük araştırmalar , D vitamini desteğinin akut solunum yolu enfeksiyonlarına karşı korunmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

D Vitamini Eksikliğiniz Olabilir

Güneşte zaman geçirmenin D vitamini almanın en iyi yollarından biri olduğu doğru olsa da, D vitamininizin %80’i UV-B’nin güneşe maruz kalmasından kaynaklanır – dışarıdaki zamanınız yeterli olmayabilir. Basit gerçek şu ki, çoğumuz kanser riski ve kırışıklık hakkında konuşulanları yıllarca işittikten sonra doğrudan güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınırız. Dışarıda olsak da, tentelerin altında eğik, plajda gölgeyi tercih ediyoruz, güneş losyonu ile UVA&B’ye karşı cildimizi korur, geniş kenarlı şapkalar ve örtüleri giyeriz ve ısındığımızda klimalı yerlerde kalırız.
Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, D vitamini eksikliğini önlemek için, insanların her gün en 9 dakika gün ortası güneşe, güneş losyonu olmaksızın maruz kalmaları önerilmiştir.

Başka bir çalışma, günlük maruziyetin vücudun en az %30’unu kapsaması gerektiği sonucuna varmıştır, bu da minimum giysi – şort ve kolsuz üstler anlamına gelir. Başka bir deyişle, her gün dışarı çıksanız bile, öğlen vaktinde değilse ve biraz fazla örtülüyorsanız veya güneş kremi sürüyorsanız, eksiklik yaşayabilirsiniz. Ayrıca, öğleden sonra losyon olmadan 9 dakika, açık tenli insanlar için yanmaya ve DNA hasarına yol açacaktır. Dahası, daha yaşlıysanız, vücudunuz güneş ışığını D vitaminine dönüştürmede daha az verimlidir ve bağırsaklarınız D vitamini gıda kaynaklarından emmez.

D Vitamini Eksikliği İçin Birkaç Doktor Testi

Hem genç hem de yaşlı insanların büyük bir kesiminde D vitamini eksikliği olduğunu gösteren kanıtlara rağmen , az sayıda doktor bunu rutin olarak test ediyor.  

Yaşlı Bedenler Özellikle D Vitamini Eksikliğine Eğilimlidir

Yapılan bir araştırmada, 50 yaşın üzerindeki kişilerin %25’inde D vitamini eksikliği, %57’sinde ise düşük (ancak oldukça eksik) D vitamini seviyeleri olduğu bulundu. Eksiklik oranları kadınlarda erkeklere ve koyu renk tenlilerde açık renk tenlilere göre daha yüksektir, çünkü muhtemelen daha koyu cilt güneş ışığına daha az reaktiftir. Eksiklikle ilişkili diğer faktörler 80 yaşından büyük olma, obezite, sigara içme ve genel sağlıksızlıktı.

Öte yandan, güneşli yerlerde tatil yapan, düzenli egzersiz yapan, sağlıklı vücut ağırlığını koruyan ve emekli olanlar arasında daha az D vitamini eksikliği görülmekte.

D Vitamini Eksikliğine Karşı Öneriler

Seçeneklerden biri, dışarı çıkıp gün boyunca öğlen ile saat 14:00 arasında tam güneşe maruz kalmak, vücudun %60’ını çıplak bırakacak kıyafetler giymek ve güneş losyonu olmadan kalmaktır. Yaz olduğunu veya sıcak bir yerde yaşadığınızı var sayarsak; yeterli güneş ışığına maruz kalsanız bile, özellikle koyu tenli, 50 yaşından büyük veya sigara içiyorsanız D vitamini seviyelerinizin iyi olduğunu asla düşünmeyin. 

Ayrıca, öğlen güneşinde kalmak cilt kanseri riskini artırır. Başka seçenekler de var.  Bu gün D vitamini eksiğini tamamlamak için her tür ürün bulunmaktadır.  Örneğin çok düşük olanlar için DVit 3 ampul bulunmaktadır.  Ancak bu ürünün içilerek yani oral yoldan kullanılması doğru olmayıp vücudunuza da zarar verebilir, o nedenle bu ampulün kas arasına enjekte edilmesi uygundur. Prospektüsü okunacak olursa günlük idame dozunun 400, günlük maksimum zararsız dozun ise 6000 ünite olduğu yazılı olmasına rağmen bir ampulde 300 000 ünite D Vitamini bulunmaktadır. 

Kullanım kolaylığı olan oral sprey olarak NewLife D vitamini, Vitabiotics’ten Ultra D3 tabletleri, Coledan damla şeklinde olmak üzere tüketicinin kullanım tercihine göre hemen her tip ürün bu gün piyasalarda mevcut olmakta. 

Dünya, 60-100 arasını normal kabul etmekte olduğundan bu seviyenin her zaman tutulmasına destek olunmalıdır. D Vitamininin aşırı dozda alınmasının ise paratiroid hormonlarının daha çok çalışması dolayısı ile kemiklerden kalsiyumun çözülmesi ve böylece karaciğer ve böbreklerde taşlanmaya  neden olduğu bilinmektedir.

Yorum Ekle

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.