Cinsel Yaşamı Olumsuz Etkileyen Nedenler

Cinsellik, insanlar için ne kadar heyecan verici bir yaşam bağlamı ise de bazı insanlar için ızdırap olduğu da bilinmektedir.  Oysa bu gün bazı insanlar stresli olduklarında birçok şeyi iyi yapsalar da, seksi hissetmek ve yaşamak o iyi yaptıkları işlerden biri olmayabilir. Günümüzde stres pek çok hastalığın ve rahatsızlığın nedeni olmakla birlikte belkide en önemli şeylerden biri kişilerin kendilerini stresle baş edebilir durumda tutabilmeleri olacaktır. Sağlıklı bir şekilde nasıl idare edileceğini öğrenmek gerçekten yardımcı olur. Bunu kendiniz yapabilirsiniz ve bir danışman veya doktor da yardımcı olabilir.

İş ortamı veya iş ortağınızın yarattığı stres belkide eşinizle olan münasebetinizi de bozmaya yetebilecektir. Kadınlar için yakın hissetmek arzunun büyük bir bölümünü oluşturuyor. Her iki cinsiyet için de kavgalardan, zayıf iletişimden, ihanete uğramış hissetmekten veya diğer güven konularından doğacak güvensizlik ilişkilerinizin zayıflamasına, bozulmasına hatta kesilmesine kadar gidebilecektir. Eğer eski istekli günlere dönmekte zorlanıyorsanız zaman kaybetmeden bir psikolog danışmana baş vurun.

Sosyal anlamda alkol içmek cinsellik için daha açık hissetmenize neden olabilir. Fakat çok fazlası, cinsel dürtünüzü etkileyebilir. Sarhoş olmak, eşiniz için de istenmeyen bir neden olabilir. Alkol pek çok rahatsızlığında nedeni olurken eğer azaltamıyor veya terk edemiyorsanız mutlaka bir psikolojik destek almakta gecikmemelisiniz.

Eğer cinsel dürtünüz gelip gidiyorsa, belki de yeterince uyumuyorsunuzdur. Çok mu geç ya da erken kalkıyorsunuz? Yataktan düşme veya uyku apnesi gibi sorunlar yaşıyor musunuz? İyi bir gece uykusu uyuyan herkes daha keyifli bir cinsel yaşama sahip olabilir. Yorgunluk, cinsellik duygularını köreltir. Uyku alışkanlıklarınız üzerinde çalışın ve bu yardımcı olmazsa doktorunuzla konuşun.

Çoluk çocuk sahibi ebeveyn olduğunuzda cinsel heyecanınızı kaybetmezsiniz. Ancak, ayak altındaki çocuklara yakın olmak için biraz zaman kaybedersiniz. Ebeveynlerin yanı sıra eş olması için biraz zaman ayırmak daha programlı ve hazır olmak zorundasınız. Unutmayın çocuğunuz olduğunda her öncelik bir anda onun olur, ayrıca eşiniz o çocuğu tek başına değil sizinle yaptığına göre ona bakmak da her ikinizin görevi olmaktadır. Çocuklu olunca cinsel faaliyetlerinizi de çocuğunuzun uykuda olduğu zamana göre planlamanızda fayda olacaktır.

Bazı ilaçlar da cinsel isteği azaltabilir. Bu tür ilaçların bazılarını belirtmek gerekir.

 • Antidepresanlar
 • Kan basıncı ilaçları (Tansiyon ilaçları)
 • Doğum kontrol hapları
 • Kemoterapi
 • Anti-HIV ilaçları
 • Finasterid
 • Bazı prostat ilaçları

İlaçların veya dozajların değiştirilmesi yardımcı olabilir – doktorunuza danışın ve asla kendi başınıza ilaç almayı bırakmayın. 

Aynaya baktığınızda görünüşünüzü seviyorsanız, zevki hissetmek daha kolay. Vücudunuzu bugün olduğu gibi kabul etmeye çalışın, vücudunuz da forma girmeye çalışıyorsanız bile kendinizi iyi hissetmek sizi havaya sokabilir. Eşinizin gözüne hoş gelebilecek şeyleri deneyin ve varsa kendinizde eksik gördüğünüz onu düzeltmeye gayret ediniz.

Fazla kilolu veya obez olduğunuzda, arzu genellikle azalır. Cinsellikten hoşlanmamanız, istediğiniz gibi yapamam endişesi ya da düşük özgüvene sahip olmanızdan olabilir. Gerektiğinde kendiniz hakkında nasıl hissettiğinizi, bir psikolog danışmanla gerektiğinde görüşmek büyük bir fark yaratabilir.

ED’li erkekler (erektil disfonksiyon) genellikle cinsel olarak nasıl performans gösterebileceklerinden endişe eder ve bu endişe arzularını azaltabilir. ED tedavi edilebilir ve çiftler de ilişkilerini etkilememesi için çalışabilir. Sertleşme veya yeterince sert olamama gibi durumlar bu gün nispeten daha kolay çözülebilen sorunlar olmaktadır.  Erkeklerin ise erken boşalmaları günümüzde daha kolay kontrol edilebilir olup bazı ilaçlarla giderilebilmektedir.

TESTOSTERON HORMONU NEDİR?

“Testosteron hormonu” (T), cinsel dürtüleri besler. Erkekler yaşlandıkça, T seviyeleri biraz düşebilir. Bu her erişkin erkekte olmayabilir ancak olacak olursa da ilaç tedavisi mümkündür. 

Depresyonda olmak, cinsellik de dahil olmak üzere pek çok şeyin zevkini durdurabilir. Bu çok kısa bir sürede psikolog desteği almanızla düzelebilecek bir sorundur. Tedaviniz ilaç içeriyorsa, doktorunuza cinsel aktivitenizi etkileyecek olup olmadığını sorun

Birçok kadın için, cinsel dürtü menopozda azalır veya yok olur. Bu kısmen ilişki sırasında vajinal kuruluk ve ağrı gibi semptomlarla ilgilidir. Ancak her kadın farklıdır ve menopozdan sonra ilişkinize, özgüveninize ve genel sağlığınıza bağlı olarak harika bir cinsel yaşama sahip olmak mümkündür.

Yakın hissetmemek, arzuları öldürebilir. Samimiyet ve hoş sohbet ilişkinize fiziksel aktivitenin dışında ruhsal birleşmeyi de katacaktır. Cinsellik olmadan sevgiyi ifade etmenin yollarını bulun. Yaklaşmak cinsel dürtüyü yeniden inşa edebilir.

Testosteron erkekler için hormonların en ünlüsü olabilir. Kas ve erkeklik dürtülerini güçlendirir. Aslında, testosteron, cinsel dürtü ve kas kütlesini besler ancak aynı zamanda ruh halini ve kemik gücünü de düzenler. Bir erkeğin seviyesi normalin altına düştüğünde, doktor iğne, jel veya plasterler reçete edebilir. 

Erkeklerde lipido düşmesi ve cinsel ilişki sorunlarında testosteronun öneminden söz etmek gerekir. Testosterondaki ufak bir düşüş, bazen “andropause” veya “erkek menopoz”u olarak adlandırılan yaşlanmanın normal bir parçasıdır. Birçok erkek için bu önemli bir soruna veya semptomlara sahip olmaz. Diğerleri kas kütlesinde, depresyonda veya cinsiyete daha az ilgi gösterdiğine dair bir düşüş görebilir.

Düşük testosteron bazı erkeklerde gözle görülür değişikliklere neden olabilir:

 • Daha küçük, daha yumuşak testisler
 • Büyük göğüsler
 • Daha ince kaslar (yıllar boyunca yavaşça olur)
 • Vücut kıllarının dökülmesi (genellikle yıllar boyunca yavaşça da olur)
 • Osteoporozun ya da kırılgan kemik hastalığının bir kadının hastalığı olduğunu düşünebilirsiniz, ancak erkekleri de etkileyebilir. Düşük testosteron ortak bir nedendir. Testosteron seviyeleri düştükçe kemikler incelebilir, zayıflayabilir ve kırılma olasılığı artar.
 • Testosterondaki bir düşüş her zaman cinsellik  ile etkileşime girmez, ancak beyninizin ve vücudunuzun uyarılmasını zorlaştırabilir. Bazı erkekler libidoda bir düşüş fark ederken, bazıları ise sekse olan ilgisini tamamen kaybedebilir. 
 • Erkeklerin ruh hali değişiklikleri, zayıf konsantrasyon ve daha az enerji gibi ufak problemleri olabilir. Bu semptomlar, anemi, depresyon, uyku sorunları veya kronik bir hastalık gibi diğer sağlık sorunlarından da kolayca kaynaklanabilir.
 • Testosteron bir erkeğin vücudunun sperm yapmasına yardımcı olur. Hormon seviyeleri düşük olduğunda, onun sperm “sayısı” da düşük olabilir. Yeterli sperm olmadan, bir çocuğun babası olamayabilir.
 •  Yaşlanmak testosteron seviyesinin düşmesinin en yaygın nedenidir. Hastalıklar bazen, aşağıdakileri de suçlar:
 • Tip 2 diyabet
 • Karaciğer 
 • Şişmanlık
 • Hipofiz bezi problemleri
 • Testis yaralanmaları
 • Tümörler

Radyasyon tedavisi, kemoterapi ve steroid ilaçlar da testosteron seviyelerini etkileyebilir.

Bütün bu sorunları size özel ilgi gösterecek olan doktorunuzla çözüme kavuşabilir.

Yorum Ekle

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.