Cilt Çatlakları Nasıl Önlenir?

Cildiniz kısa bir süre içinde alıştığından daha uzayacak ve  gerilirse – örneğin hamilelik veya çocuklukta büyüme döneminde – cildinizdeki elastik lifler yırtılabilir. Hasar görmüş alanlar, çatlaklar adı verilen uzun ve ince izler yaratır. Pembe, kırmızı veya mor çizgiler şeklinde görünebilirler. Yüzünüzde, ellerinizde veya ayaklarınızda oluşmayıp, vücudun hemen her bölgesinde oluşabilirler. Vücudunuzun, karın, kalça, uyluk, göğüs ve kalçalar gibi yağ depoladığı yerlerde olma olasılığı yüksektir. Bunları ayrıca belinizde veya kollarınızın arkasında da görebilirsiniz. 

Genetik de, çatlaklarda rol oynayabilir. İnsanların %50-90 arasında bu tip çatlaklar mevcuttur.  Kadınlarda daha çok ve sık görülmekle birlikte erkeklerde de görülebilmektedir. Çocuk yaşlarda bile görülebildiği halde ileri yaşlarda daha sık olma durumu vardır. Çatlaklar kiminde çok geniş kiminde ince oluşur.  Ancak tamamen silinmeleri oldukça zor veya imkansız da denebilir.  Genelde kalın ve görüntü olarak rahatsız edici olan kalın çatlaklardır. 

Bunlarda en başarılı tedavi yöntemi lazer ile olmaktadır. Ayrıca çatlak kremlerininde kullanımları izlerin daha aza inmesinde çok yararlı olabilir.  Cildin vücudun gelişimi kadar hızlı gelişmemesi nedeniyle çatlaklarda oluşmaktadır.  Hızlı boy uzaması, kilo almak çatlak oluşumları için başlıca nedenlerdendir.  Spor yapanların hızlı vücud geliştirmeleri de belli ilaç kullananlar gibi çatlak oluşumlarına neden olmaktadır.

Çatlak oluşumlarını en yaygın görüldüğü yerler hamilelik sürecidir.  Her hamilede çatlak olacak demek doğru olmamakla birlikte genelde 5. aydan sonra olasılık oldukça yüksektir.  Bunu önlemek için mutlaka üçüncü aydan itibaren bir hamilelik kremi kullanılması tavsiye edilir.  Böylece hamilelik süresince vücudun gelişimi oranında cildinde eleastikiyeti arttırılarak birlikte büyüme sağlanacağından çatlamalar önemli oranda önlenebilir.

Kortikosteroid tabir edilen bir sınıf ilaç kullanımında kilo artışı en belirgin yan etkilerden sayılmaktadır. O nedenle bu tip bir tedaviye başlanırken mutlaka bir hamilelik çatlak kremi kullanılması tavsiye edilir. Çatlak oluşumunu önlemek için mutlaka A, C, D vitaminleri kullanın veya bu vitaminlerin zengin olduğu gıdalarla beslenin. Omega 3 kullanmayı yaşamınızın her evresinde ihmal etmeyin.

Yorum Ekle

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.