Botoks Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gereken 4 Gerçek

İnsanlar yaşlandığını hissedene kadar yaşlanabileceklerini pek düşünmezler. Oysa belli yaşlardan sonra, haftalar gün, yıllar ay kadar kısalır ve bir anda aynalardan gerçekleri görmeğe başlarlar. Oysa gençlik yıllarından itibaren cilde bakım sağlamak tüm yaşlanma prosesini yavaşlatır, geciktirir.  Kremlerin ve kozmetiklerin yetersiz kaldığı noktada botoks ve dermal dolgular devreye girer.

 1. Botoks ve Dermal Dolgular Çok Farklı Şekillerde Çalışır . İlk bakışta, kırışıklardan kurtulmakta bu iki yöntem birbirine benzer gözüküyor. Her ikisi de yüzün sarkması, kırışması veya lekelenme alanlarına basit enjeksiyonlar ile tatbik edilirler. Ancak bu iki uygulamanın işleyiş biçiminde önemli farklılıklar vardır. Botoks, bakterilerden türetilmiş bir botulinum toksini türüdür.  Başka bir deyişle, bu bir zehirdir – bilinen en akut ölümcül toksin. Nörotransmitter asetilkolinin sinir uçlarından salınmasını önleyerek paralize olmasına neden olur. Ancak hastayı öldürmemek için yeterince küçük dozlarda kullanılır ve yüz kasına enjekte edildiğinde, yalnızca kasların artık büzülmemesine neden olan belirli kasları geçici olarak felç eder. Kasın kasılması durduğunda kırışıklıklar gevşer. Ve böylece, Botox sadece alnındaki çizgiler, kaşlar arasında veya yüzlerin gülümsemesine veya konsantre olmasından kaynaklanan gözlerin etrafındaki yüz hareketleri veya ifadelerinin neden olduğu kırışıklıklar üzerinde çalışır.
  kozmetik dolgu maddesi yüzeyin altına enjekte edilmektedir. cilt katmanını doldurmak için. Kırışmış bölgelere geçici olarak hacim ekleyerek kırışıklıkları yumuşatır. Çok çeşitli dolgu tipleri mevcuttur. En yaygın olanlardan biri, bazı vücut dokularında ve sıvılarda bulunan doğal bir madde olan Hyaluronik asittir. Diğer bir popüler seçenek ise doğal olarak kemiklerde meydana gelen Kalsiyum hidroksilapatittir. Bir seçenek daha, polilaktik asit, cildi kollajen üretmesi için tetikler. Sığır kollajen ve polimetil metakrilat (PMMA) mikro kürelerinin bir kombinasyonu olan Bellafill in daha uzun süreli olduğu belirtilmektedir.
 2. Botoks uygulamaları genellikle sadece 3 ila 4 ay sürer. Hangi dolgu türünü kullandığınıza bağlı olarak, dolgu maddeleri daha uzun sürebilir (altı ay ila beş yıl).  Sorun, zaman içerisinde tekrar edilen bir uygulama desteği alamazsanız, önceki tedavilerin tüm faydaları ortadan kalkar ve kırışıklıklar hızlı bir şekilde kırışıklıklar tekrar ortaya çıkar. 
  Botox kırışıklık gelişimi ile ilgili kasları gevşettiği için, Botoks kullanılırken yüzünüz yeni veya daha derin kırışıklıkların oluşumunu engeller. Yüzün, Botoks kullanmaya başlamadan önce içinde bulunduğu duruma geri dönmeli. Başka bir deyişle, 10 yıl boyunca kullanın ve durun; 10 yıl önce sahip olduğunuz kırışıklıkları geri gelir, ancak yenileri oluşmaz. Buna karşılık, Botox’u hiç kullanmazsanız, 10 yılın sonunda eski var olan kırışıklıklar ile birlikte yeni kırışıklıklar da oluşur. 

  Aynı şekilde, dolgu maddeleriyle, kazandığınız zaman içindeki genç kontürler de yok olacaktır. 

  Olası bir kozmetik problem aşırı enflamasyondur. Yanlış uygulama veya yanlış doz botoks uygulamasının kötü etkisini görmenize neden olabilir. Böyle bir durumda etkinin ortadan kalkmasını beklemekten başka bir şey yoktur.
   
 3. Sağlık riskleri.  Enjekte edilebilir dolgu maddelerinden kaynaklanan ciddi komplikasyonlar nadir olmakla birlikte, bazı durumlarda ortaya çıkabilirler. En sık görülen şikayetler şişlik, nodüller ve morarmadır En yaygın sorunlar nodüller, enfeksiyon, iltihaplanma, alerjik reaksiyonlar, doku ölümü ve vasküler komplikasyonlardır.  
 4. Botoks, başkalarıyla empati kurmada yetersiz bırakıyor. Botoks enjeksiyonları yüz dolgularında görülmeyen ilginç bir yan etkiye sahiptir. Bir dermal dolgu maddesi enjeksiyonu yaptıktan sonra, alıcı hala gülümseyebilir, kaşlarını çatabilir, vb. Ancak botoks, altta yatan yüz kaslarını etkilediğinden, bir botoks uygulamasında sonra, alıcı, yüz kaslarını duygularını ifade etmek için normal şekilde hareket ettiremez. Bu başlı başına bir sorun, ancak daha büyük sorun, başkalarının ifade ettiği duyguları yorumlamak için bu duyguları taklit etmemiz gerektiğidir. Taklit hızlı olur ve bu oldukça bilinçsiz – sadece bir titreme. Diğer kişiyi aynaladıktan sonra, yüzünüz beyninize bir mesaj gönderir. Beyin, ilişkili bir duyguya somutlaştırdığınız ifadeyle eşleşir. Tersine, algılanan bir duyguyu taklit edemediğinizde, beyin ne olduğunu çözmekte zorlanır. Ve elbette, eğer yapabilirsen Başkalarının ne hissettiğini söyleme, onlarla gerçekten empati kuramazsın. Botoks yüzünü nötr tutmak için eğilimde olduğundan, alıcıların tanımlayabileceği duyguları sınırlar . Bazı insanlar için genç görünmek için ödenmesi gereken küçük bir bedel. Ama diğerleri için, bu büyük bir zaman dilimi kırıcı.

Tüm arkadaşlarınız yapmış olsa bile, botoks enjeksiyonlarının ve yüz dolgu maddelerinin hafife alınmaması gerekir. Bir uygulama yaptıracaksınız, ne yaptığını bilen ve yeterli eğitimi olan birini bulmak çok önemlidir.  Estetik bir cerraha gitmek daha pahalıya mal olabilir, ancak en doğru yaklaşımda bence budur.

Yorum Ekle

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.