BESLENME İLE TIKINMA ARASINDAKİ FARK

Günümüz iş dünyasında öylesine süratli olmak zorundayız ki gölgemiz bizi geçemesin, içimizde bu korku, bu stres oldukça yaşantımızın en önemli unsuru olan beslenmemizi ihmal etmekteyiz. 

Koşarken yenecek bir hamburger veya simit, poğaça gibi besinler benim için yemek değil tıkınmak olmakta. Oysa pek çok rahatsızlığın, enerji verimsizliğinin nedeni olduğu kadar obezitenin de  oluşumuna neden olan beslenmemize çok dikkat etmesek de daha dikkatli olmamız sağlığımız için çok önemli olacaktır.

Kahvaltıdan başlamak üzere öğlen ve akşam yemek saatlerine sadık kalınız.  Bu vücudunuzun bir ahenk içerisinde zamanı geldiğinde enzimlerini salgılamasını asit salgısını yapmasına neden olacaktır.  Hiçbir öğünü masadan kalkamayacak kadar ağır ve çok yemeyiniz.  Yediklerinize dikkat edecek de olursanız bu temelde sağlıklı yaşam için gerekli temeli oluşturacaktır. Bir erişkinin günlük enerjisinin yaklaşık yüzde otuzunu yağlardan karşılaması bunun da yüzde onunu doymuş yağ denen hayvansal yağlardan yani tereyağı gibi ürünlerden, gerisini zeytin yağı gibi doymamış yağlardan olması gerekmektedir.  Beslenmemizin diğer ögelerine baktığımızda he öğün mutlaka sebzeye yer vermemiz gerekmektedir.  Sabahları salatalık domates, öğlenleri bol salata ve balık veya et tavuk gibi besinler aldıktan sonra ara verip bir saat sonrasında bir porsiyon meyve yemenin çok yararı olacaktır.  Tabii Türk mutfağı ve yeme alışkanlıklarında şeker ve şekerli gıdaların yeri büyüktür. Toplam günlük kullanmamız gereken şeker miktarı ise en çok elli gram olmalı.  Bu miktarın çay/kahve tüketimi ile gelen bir lokum dan az fazla bir miktar olduğunu belirtecek olursan ne kadar az yememiz gerektiğini göreceksiniz. Eğer baklava veya benzeri bir gıda tüketecekseniz yağı, hamuru ve şekeri ile o gün sanki başka bir şey yememeniz gerektiğini fark edersiniz.  Ancak bu kadar sıkı bir yaşam insanları bezdirir, kısa sürede sıkar ve düzeni bozmamıza neden olur.  Onun için eğer bir gün ölçüyü kaçırdıysanız diğer iki gün kendinizi fazla üzmeden yediklerinize dikkat etmenizde fayda olacaktır.

Ben bazen tatlı, çikolata gibi bana çok zarar vereceğini bildiğim gıdalara esir düşüyorum, o zaman insülin direncimi dengelemek için birkaç gün günde bir veya iki kromium picolinat kapsülü kullanarak gene onlara karşı soğuyabiliyorum.  Eğer bir davete gideceksem ve çok güzel olmasını beklediğim yemeklere karşı kontrollü olmam gerekecekse evden çıkmadan CLA, yeşil çay, kromium pikolinat, karnıyarık tohumu tozu, turunç kabuğu tozu içeren bir bileşimden iki kapsülü büyük iki bardak suyla içerek yemeklere olacak saldırgan halimi kırabiliyorum.  Normalde bu bileşimleri kullandığım da çok da rahat kilo verebildiğim için her zaman elimin altında tutuyorum.

Günlük yürüyüşünüzü sakın ihmal etmeyin.  Eğer işiniz gereği sabahları işe arabanızla gelmeniz gerekiyorsa ya arabanızı uzağa park edin ya da binanızın etrafından dolanarak işinize gelmeden önce en az on dakika yürümüş olun.  Bu kan dolaşımınızı arttıracak ve vücudunuzun daha sağlıklı kalmasını sağlayacaktır.

Yorum Ekle

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.