BESİN DESTEKLERİNDE YENİ DÖNEM ÜRÜNLER

Günümüzde eczane raflarını dolduran besin destekleri artık yalnız içerdikleri maddelerle değil artırdıkları etkinliklerle öne çıkmak istemektedirler.  Bu gün sizlere LİPOZOM teknolojisini ve koronavirüse karşı en etkin vitamin kullanımlarını anlatmak istiyorum.

Sağlık dünyamıza en son gelen yenilik LİPOZOM teknolojisidir.  Size lipozom denildiğinde ne anlamanız gerektiğini sade bir dilde anlatacak olursam; çevresi fosfolipid ile çevrili kürecikler içinde etkin maddenin yerleştirilmesine dayanır. Çok özel bir teknoloji kullanılarak patentli lipozomal teknolojinin sağladığı maksimum emilim düzeyleri sağlanmaktadır.

Vitamin terimi insan vücudunun dışarıdan almadan üretemeyeceği, eksiklikleri durumunda ise çeşitli hastalıkların oluşabileceği organik bileşikleri ifade eder.

Kişilere vitamin desteği sağlamanın yolları araştırılırken tüketilen besin veya besin desteğinin ne kadarının sindirim sisteminde çözündüğünü, ne kadarının emilip kana karıştığını ve bu hesaplamaların tüm insanlarda aynı olup olmayacağını bilmek güçtür. Zira tüm bu soru işaretlerinin karşısında kişilerin çok farklı emilim özellikleri sergileyebilecek genetik yapıları da yerini almaktadır.

Vitamin ve besin desteği olarak kullanılan aktif maddelerin etkinlikleri; yetersiz emilmeleri, bazı dokularda birikmeleri ve yan etki göstermeleri gibi nedenlerden sınırlı olmaktadır.

Coronavirus gibi ölümcül olan virütik enfeksiyonlarda yüksek miktarda C vitamini tüketilmesi gerçekte emilimin nispeten daha düşük olmasından kaynaklanmaktadır.  Oysa lipozomal bir C vitamini emiliminin yüksekliğinden istenen etkiyi daha güçlü vermektedir.  Son yıllarda lipozom teknolojilerinin gelişmesi sayesinde vitamin ve besin desteği kullanımı artık farklılaşmaktadır.

Lipozomal ürünler oral kullanım ile damardan yapılan iğnenin etkisine benzer başarı sağlayan eşsiz ve ileri teknoloji ürünler olarak “besin desteklerinin geleceği” olarak anılmaktadırlar.

Lipozomların içinde alınan etkin maddeler ise bağırsak hücresinin membranından kolayca penetre olurlar.  Oradan da lipozomu çevreleyen fosfolipid kılıf ile direkt olarak kan dolaşımına geçer.

Lipozom kürecikleri, içlerinde aynı anda hem suda hem de yağda çözünür bileşenleri taşıma kabiliyetine sahiptirler. Bu bileşenleri hedef dokulara gelince serbest bırakırlar.  Bu çift katmanlı kürecik yapısı  biyolojik olarak aktif bileşenlerin etrafında koruyucu bir bariyer oluşturur. Bir lipozomun çift katmanlı fosfolipid yapısı, insan vücudundaki her bir hücreyi çevreleyen hücre zarının yapısı ile neredeyse aynıdır. Fosfolipid membranlar içerisindeki aktif maddeyi hücreye teslim ettikten sonra kendileri de hücre zarlarının tamirinde kullanılır. Liposomların hem kapsülleri hem de içerdikleri aktif maddelerin tamamı vücutta kullanılır.

EMİLİM HER ŞEYDİR

  • Bu teknolojiyle üretilmiş olan besin desteklerinin  (ör: sindirim sıvıları ile yok olma, ilk geçiş metabolizması) kayıpları engellenir.
  • Fosfolipid kürecik içinde hapsolan etkin madde direkt kana karışarak, hücrelere ulaştırılır.
  • Daha düşük doz ile daha yüksek etkinlik ve daha az yan etki ortaya çıkar.
  • Farklı bir emilim mekanizması olduğu için oral kullanımda önem kazanan aç, tok veya yağlı beslenme gibi özel koşullara dikkat gerekmez, maksimum düzeyde emilir.

Yorum Ekle

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.