Başkasına hayat verebilirsiniz!

Günümüzün bütün imkanlarına rağmen tıbbın üstesinden gelemediği bir çok sağlık sorunu bulunmakta. Kanser ve AIDS başta olmak üzere bazı hastalıklar, salgınlar ve henüz tedavisi bulunmayan hastalıklar insan oğlunun gözünü korkutmaya devam etmekte. 

Kamuoyunda yeteri kadar bilinmese de önemli sağlık sorunlarının arasında organ nakli de bulunuyor. Fonksiyonlarını yerine getiremeyen organların yerine sağlam organların nakledilmesi birçok hasta için hayat kurtarıcı olmakta. 

Organ naklinde donör yani organı verecek kişiyi bulmak esas sorunu teşkil ediyor. Organ nakilleri canlı donörlerden veya kadavradan yapılabiliyor. Ülkemizde Sağlık Bakanlığı’na kayıtlı 2200 kişi organ nakli bekliyor. 

Her yıl 5 bine yakın organ nakli yapılıyor. Organ nakli operasyonlarının yüzde 25’ini karaciğer nakilleri oluşturuyor. Bu nakillerin yüzde 80’i canlı vericilerden alınan karaciğerlerle yapılıyor. 

Tıp tarihinde çok köklü bir geçmişi olmayan organ nakillerinde Türkiye’de oldukça başarılı operasyonlara imza atılıyor. Organ naklinde dünyanın önde gelen hastane ve hekimleri ile yarışır durumdayız. Örneğin canlıdan karaciğer nakli konusunda dünya birincisiyiz. Dünyanın birçok ülkesinden doktorlar eğitim almak için Türkiye’ye geliyor. 

Organ bağışı konusunda bir çok kişi çekingen veya isteksiz davranıyor. Yaşıyor iken böbrek / karaciğer nakli gibi nakillerle sevdiklerinize hayat verebilirsiniz. Hayatınızı kaybettikten sonra da bağışlamanız durumunda organlarınız ile ihtiyacı olanlara can katabilirsiniz. 

En yakın organ bağışı merkezine başvurarak organlarınızı bağışlayabilirsiniz. 

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.