ANNELERİN ANNESİNE, İCLALİM’E…

Her memeliden anne olur demişlerdi çocukken.  Oysa zaman geçtikçe her doğuranın benim anladığım anne olmadığını anladım TRT seyrederken.TRT o zamanlar iki program arasında hayvan yaşamlarını gösterirdi, kaplumbağa yumurtalarını sahilde ufak bir yuva açıp bırakır kendisi de yüzerek giderdi.  Yani bir daha kendi yavrusunu aramak aklına bile gelmemiş.  Bir gün de penguenleri anlatıyorlardı yılda bir kere eşler bir araya geliyorlar ama binlerce penguen arasında kendi eşini bulabiliyor ve yavrusunu iki bacağının arasında kürküne sararak taşırdı.  Bunu, bana annelik kavramını çok iyi temsil ettiği için anlatmak istedim.

Biz üç erkek kardeş ve vefat eden halamın ve amcamın oğulları ile birlikte beş erkek çocuk olarak yetiştik. Annem, büyük bir şefkatle hepimize paralanarak bu gün yaşadığımız hayatın temelini attı.

Annelik bana göre dünyanın en ulvi değerlerinden biri.  Candan can koparak dünyaya gelen bebek yaşayabilmek için anne sütüyle beslenir, hastalanan bebeği sabaha kadar gözü açık bekleyen gene odur. Hayatın her noktasında anne kendinden feragat ederek çocuğunu yetiştirmekten başka bir şey düşünemez.  Yuvayı annelerimiz, babalarımızın aldığı evde kurar.  Yani biz erkekler para üretiriz, anneler ise geleceği inşa ederler.

Yıllar geçti babamdan ve annemden ayrılalı, sanki onları daha dün görmüş gibiyim.  Her halimle ben ne yapsam onlar görüyor diyorum.  Babamın çalışma azmini, meslek aşkını, annemin şefkatli tutumuna sahip olarak her an birlikte olmaktayım.  Annesi olanlara annelerinin boyunlarına sarılarak öpmelerini olmayanlarında onları bir güzel hatırlayarak bu Pazar gününü geçirmelerini dilerim.  Annemin, kayınvalidemin şefkatini, sevgisini ailede bütünleyici kişiliğini yaşatan sevgili İclal ile ne kadar iftihar etsem yeridir.

ANNELERİN ANNESİNE, İCLALİM’E

SENLE EVLENDİĞİMDE YİRMİBEŞTİM, GENÇ VE DİNÇTİK

ELELE TUTTUK NİCE DAĞ, DERE, SELLER GEÇTİK

SENİ YERE GÖĞE KOYMADIM SEVDİM

İKİ ÇOCUĞUMUZLA HAYATI BANA CENNET ETTİN

 

BU GÜN ANNELER GÜNÜ, KUTLU OLSUN

ARTIK ANNEM YOK, ANNEN YOK ELİM ELİNDE OLSUN

NE YAPARSAK KAR OLSUN, KEYİF OLSUN

İKİ ÇOCUĞUMUZ VE AİLELERİ İLE HAYATIMIZ DOLSUN

 

BU YAŞTA SENİ KAÇIRDIM ELDEN BORAYLA  MERT’E

GERİ GELMEZSİN BANA ÖLSEN DE

KALBİNİN YARISI DA NİL’LE MİNELDE

GENE DE KALBİNDE YER AYIR MEHMET’E

 

Seni sevdim,hep sevdim,hep daha çok seveceğim iyi anne, iyi eş oldun, nice Anneler gününe….

Yorum Ekle

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.