Anemi nedir?

Anemi nerdeyse nüfusun %10unu etkileyen bir rahatsızlıktır. Pek çok nedene bağlı olduğu kadar beslenme ile de çok ilişkilidir, özellikle tarımın sanayileşmesi sonucu buğdayda azalan demirin bazı araştırmalara göre yarattığı bir eksikliktir.

Hücrelere oksijen taşıyan kımızı kan hücreleridir (alyuvarlar), kırmızı rengini ise taşıdığı proteinlerden almaktadır.

Aneminin belirtileri ise sürekli yorgunluk hiisetmek, uzun ve sağlıklı bir uykudan sonra bile enerjisiz olmak, güçsüzlük, baş dönmesi, soluk yüz,baş ağrısı,düşük vücut ısısı, el ve ayakların sürekli soğuk olması aneminin en bariz belirtilerini oluşturmaktadır. Anemi ayrıca kalbinize de yük getirir, oksijen açığını kapatmak için kalbiniz daha fazla çalışmak zorunda olup aritmiye bile neden olabilecektir. Ne yazık ki yeni doğan bebeklerde bile görülebilmektedir. Yani bu rahatsızlığın yaşı yoktur.

Nedenlerine gelecek olursan tabii ilk görülen beslenme açığı olmakta, sonrada en yaygın uzun ve şiddetli aylık (menstoral) kanaması olan kadınlarda, hamilelerde, kronik hastalıklarda, böbrek hastalarında, dengesiz diyet yapanlarda görülmektedir. Beslenme açığını kapatabilmek için hemeoglobin üretimini destekleyen Vitamin B12 ve Folat desteklerinden istifade edilebilir. Ayrıca bir sucrozomiyal demir preparatı olan SİDEFER diğer kullanılabilecek olan demir preparatlarından daha az yan etki ve dahaçok biyoyararlanım sağladığı klinik çalışmalarla belirlenmiştir. Diyetinizde ise kahve çay, antiacid ürünleri daha az tüketmeniz veya hiç tüketmemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca kırmızı et,ciğer, mercimek, fasulye, muz, yumurta hemoglobin yapımına destek olacak sadece birkaç gıda türüdür.

Normal seviyelere bakılacak olursa; desilitrede

ERKEKLERDE 13,5-17,5

KADINLARDA 12-15,5 arası olmalıdır.

Ancak tedavinizi mutlaka ve öncelikle doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda yapmanızı önemle tavsiye ederim.

Yorum Ekle

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.