Akne Nedir? Akne Lekeleri Nasıl Geçer?

Acne kelimesinin Yunanca bir kelime olan Acme’den gelmektedir. Kelime anlamı ise en yüksek nokta’dır.

Saç foliküllerinde veya porlardaki pilosebasöz disorder durumu olan akne tehlike arzetmeyen bir cilt rahatsızlığı olup, günümüz anlayışında estetiğin ve güzelliğin en büyük engellerinden sayılmaktadır. Akne lezyonları bazı insanlarda psikolojik bozukluklara yol açmakta, hatta görünümlerini negatif yönde etkileyen, güzellik ve estetik anlayışına ters kalıcı izler bırakabilmektedir.

Sebum cilt yüzeyindeki ölü hücreleri hem yağlayıp hem taşımasına rağmen, fazla üretimi akneye neden olmaktadır. Bunlar, sivilce veya siyah noktalar veya beyaz noktalar olarak karakterize edilirler. Akne yüzün dışında genellikle ense, boyun, göğüs, omuzlarda ve üst kollarda ama nadiren de olsa vücudun diğer alanlarında ortaya çıkmaktadır. Silvicenin ne olduğunu daha iyi anlayabilmek için deri altındaki saç folikülüne daha yakından bakmamız gerekecektir. Cilt hücrelerimiz tarafından sarılmış olan kıl folikülümüz aynı zamanda ölü hücrelerimizi deri yüzeyine taşıyıp uzaklaştıran sebum (yağ) bezlerimizi de bünyesinde barındırır. Sebum aynı zamanda cilt yüzeyimizi yağlandırarak kurumasını engeller ve cildimizin dış etkenlerden korunmasına yardımcı olur.

Bazı nedenlerden dolayı sebum sekresyonundaki normalin üzerindeki artış sonucu hücreler birbirine tutunarak ayrışmazlar ve sebum ile birlikte folikülde mikro komedon olarakta bilinen bir blokaj (tıkanma, birikim) meydana getirirler. Kısaca Acne vulgaris’te denen Corynebacterium

pyrogenes, Proprionibacterium adlı bu iki bakteri için bu birikim mükemmel bir besin kaynağı oluşturduğundan dolayı oraya yerleşip serbestçe büyürler ve akne lezyonlarını oluştururlar. Kimse akneye neyin neden olduğu konusunda kesinlikle emin değildir. Uzmanlara göre adolesent (ergenleşme) çağındaki androjen seviyesindeki artış, akne oluşumunda birincil neden olabileceğidir.

Komedonlar (açık veya kapalı)

Cilt altında kaPembe, kırmızı veya cilt renginde küçük veya daha büyük tümsekler haliNDE görülürler. Beyaz veya sarı irinle dolu olup deri yüzeyinde açıkça görünürler

Nodüller ve Kistler

Cilt yüzeyinde açıkça ve net olarak görünen büyük ve katı sivilceler olup irinle dolu ağrılı lezyonlardır. Ciltte kalıcı iz bırakabilirler

Akneler hakkında genel bilgiler

Akne genellikle ergenlik yaşlarında ve yirmili yaşlarda görülmesine rağmen her ırktan ve yaştan insanları etkileyebilir.

Yetişkinlerin 85%’nin hayatlarında akne vardır ve bunların 15%’i tedavisi zor aknelerdir. Kızlar genellikle 14-17 yaş arası, erkekler ise 16-19 yaş arasında akneden etkilenirler

Kadınların 70% mensturial zamanlarında, muhtemelen androjen seviyelerindeki olası artıştan dolayı, akneden etkilendikleri saptanmıştır.

Akne oluşumu yaş ile sınırlı değildir. Örneğin yaşı 50’nin üzerinde olan nice insanlar akneden muzdariptirler ki bunların çoğu kadınlardır.

Akne kadınların menstrual dönemlerinde görülmesi diğer dönemlerine göre 70% daha fazla

Aknelerin cildinizde çıkmaya başlaması ileönlem almaya başlayınız.  Bu önlem sizin akne üretmenizi engelleyecektir.  Eğer evvelce çıkan sivilcelerinizin bıraktığı lekeler mevcutsa onlardan da kurtulmanın yolları var.

AKNE İZLERİNE ÇARE VARMI?

Akne sivilceleri geçse bile geride kalan lekeler ve yüzde kalan izler oldukça  moral bozan etkiler yaratabilir. Dermatologunuzla görüşerek aknelerinizi tedavi ettirdikten sonra cild bakımınız içinde önerilerde bulunmasını sağlayın.

Akne leke ve izleri kalıcı görünseler de gene de belli bakımların yapılarak giderilmeleri sağlanabilir veya en aza indirilebilir.

Cilt tipinize bakılmaksızın, gerçek bir sivilce sonrası yara izi, cildin yüzey dokusundaki düzensizlik ile karakterize edilir.  Sorun akne tedavisinden sonra geride kalan koyulaşmış izlerse bunları belli renk açıcı bitki özleri ve Niacinamidlerle açmak mümkün olabilir. Bu lekeler geçici ve geri dönüşümlüdür ve zaman içinde yavaş yavaş yok olurlar. Güneş ışığı cilddeki bu lekelerin koyulaşmasına etken olabileceği için mutlaka her gün güneş koruyucu kullanılması gerekir. (gözenekleri tıkamayacağından emin olmak için “non-komogenik” etiketli geniş spektrumlu bir SPF 30+ güneş koruyucu arayın. ).

Cildinizdeki bu lekeleri giderebilmek için bu gün pek çok teknik ve olanak mevcuttur.

İZLERİN SİLİNMESİNDE KULLANILAN İLERİ TEKNOLOJİLER

  • Lazerler. Mutlaka lazer teknolojisini çok iyi bilen, cihazı çok iyi kullanabilen bir dotor tarafından yapılmasına özen gösteriniz.  Dokunuzun en üst yüzeyini yakarak cildin kendini yenilemesi yenilerkende pürüzsüz çıkmasını sağlayacaktır.
  • Cerrahi Yöntemler Doktorlar, yumruk biyopsileri (küçük bir araç kullanarak belirli izlerin cerrahi işlem olarak çıkarılması), dermabrazyon (cilt üzerinde dönen, mekanik bir araç kullanarak üst deri katmanının dikkatli bir şekilde çıkarılması) veya alt kesimi (cilt içine iğne veya kör bir nesne yönlendirildiğinde) yapabilir. fibrotik izleri ayırmak).
  • Microneedling. Cildin iyileşmesini sağlamak için minik iğne yaraları yaratarak, mikro-iğneleme sivilce izlerini bir dizi tedavi üzerinde kademeli olarak azaltabilir.

Cildinize uygulanacak işlemleri mutlaka doktorunuzla paylaşınız.

 

Yorum Ekle

Abone Olun

Son Bildirilere Ulaşın:

Ecz. Fatih Mehmet Müderrisoğlu. Bütün hakları saklıdır.